Popołudnie i noc z Andersenem w bibliotekach gminy Dzierżoniów

2016-04-08

Popołudnie i noc z Andersenem w bibliotekach gminy Dzierżoniów

Pomimo 211 lat, które upłynęły od momentu narodzin pisarza, trudno jest znaleźć osobę, która nie słyszała o "Dziewczynce z zapałkami", "Brzydkim kaczątku" lub "Calineczce". 156 baśni napisanych podczas około 37 lat i obecnie przetłumaczonych na ponad 80 języków to imponujący wynik.

Urodziny H. Ch. Andersena to wspaniała okazja do ciekawych literackich spotkań. 2 kwietnia w wielu miejscach na świecie odbyły się uroczystości upamiętniające duńskiego bajkopisarza. Biblioteki w Mościsku i Ostroszowicach dołączyły do tego zacnego grona. Było czytanie, były rozmowy o baśniach i o ich autorze oraz oczywiście wspaniały tort autorstwa Anny Rosiak.

Swoją wiedzę można było zweryfikować podczas "Popołudnia z Andersenem" w Mościsku. Najdokładniejszych odpowiedzi w konkursie udzieliła Ola Prasał, która mogła w nagrodę zabrać do swojej domowej biblioteczki piękne wydanie baśni H.Ch. Andersena.

Ostroszowickie spotkanie uświetnił z kolei pokaz magii. Marcin Kubera sprawił, że "Noc z Andersenem" miała naprawdę magiczny nastrój. Uczestnicy zajęć mogli również napisać wspólne życzenia dla twórcy "Królowej śniegu".

"Zrozumiałem, że istnieją ludzie, w których towarzystwie człowiek czuje się lepiej, wszystko, co gorzkie przemija, a świat rozpromienia słońce" - pisze w swojej autobiografii H. Ch. Andersen. Pewne jest, że w towarzystwie baśni duńskiego pisarza człowiek także "czuje się lepiej, wszystko, co gorzkie przemija, a świat rozpromienia słońce".

D.W.

Popołudnie i noc z Andersenem w bibliotekach gminy DzierżoniówPopołudnie i noc z Andersenem w bibliotekach gminy DzierżoniówPopołudnie i noc z Andersenem w bibliotekach gminy Dzierżoniów