2015-11-23

Uroczystość 70-lecia oraz nadania sztandaru Szkole Podstawowej w Piławie Dolnej

20 listopada 2015 r. odbyła się uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej. Data ta nie była przypadkowa, gdyż w tym roku szkoła obchodzi również jubileusz 70-lecia.

Przed uroczystą Mszą Świętą Małgorzata Siwiec - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej powitała zebranych gości: Dolnośląskiego Wicekuratora Oświaty Danutę Leśniewską, Przewodniczącego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Mariana Kowala, Radnego Powiatu Dzierżoniowskiego Krzysztofa Twardaka, władze Gminy Dzierżoniów z Wójtem Markiem Chmielewskim na czele, Zastępcę Wójta Gminy Dzierżoniów Jolantę Zarzekę, Sekretarza Gminy Dzierżoniów Ryszarda Brzeskiego, Skarbnika Gminy Dzierżoniów Agnieszkę Hul, Radnych Gminy Dzierżoniów: Grażynę Ziernik, Przemysława Przybyszewskiego i Piotra Śliwę, przedstawicieli służb mundurowych wspierających pracę placówki - Komendanta PPSP Marka Hajduka, Dyrektora Aresztu Śledczego Ireneusza Placetego oraz Kierownika OZ Aresztu Śledczego w Piławie Dolnej Stanisława Horożanieckiego, byłych dyrektorów SP w Piławie Dolnej: Janinę Mazur i Zygmunta Klamkę, emerytowanych nauczycieli: Marię Chudek, Krystynę Sochalską, Krystynę Chrzan, Stefanię Dziagacz, Janinę Izdebską, dyrektorów placówek oświatowych z terenu gminy Dzierżoniów: Dorotę Furtak, Elżbietę Kędzierską-Dydo, Jolantę Stawarz, Urszulę Zając, dyrektora Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych "Bajeczne Wzgórza" w Dobrocinie Katarzynę Kowalską, dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów Justynę Kaczorowską, Kierownika GOPS Gminy Dzierżoniów Elżbietę Rudnicką, kierowników referatów Urzędu Gminy Dzierżoniów: Bożenę Pompę i Adama Wolniaka, emerytowanego pracownika UG Józefa Idziego, Prezesa ZNP Gminy Dzierżoniów Marię Głód, Przewodniczącą NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty Kazimierę Sygulską, Annę Szywałę - Prezesa Firmy Szkoleniowo - Doradczej w Świdnicy, Jana Kowalczuka - prezesa OSP w Piławie Dolnej, prezes Stowarzyszenia "Piława Dolna" Teodorę Skutnik, prezes Stowarzyszenia "Roztocznik - wspólna przyszłość" Agatę Dziedzic-Nowak, sołtysa wsi Piława Dolna Adama Bulka, przedstawiciela Kompanii Górniczej Sp. z oo. w Kielcach, fundatorów sztandaru, uczniów, rodziców, absolwentów Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej oraz wszystkich sympatyków placówki.

Msza święta rozpoczęła się o godzinie 10:00. Odprawił ją ksiądz proboszcz Leszek Baranowski (w asyście pocztów sztandarowych: gminy Dzierżoniów, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca i Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej). W trakcie homilii ks. Leszek Baranowski wskazał na ponadczasowe znaczenie twórczości naszego Patrona, dla którego uśmiech dziecka był wartością nadrzędną. Ksiądz proboszcz przypomniał słowa Kornela Makuszyńskiego "Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu...", które to doskonale oddają ducha całej twórczości pisarza. Następnie odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru, po którym Pani Dyrektor przekazała go na ręce pocztu sztandarowego uczniów.

Po Mszy świętej zaproszeni goście, emerytowani pracownicy placówki, absolwenci, rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli możliwość obejrzenia kronik szkolnych i "Monografii Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej" (opracowanej przez nauczycielkę Iwonę Chorążyczewską), dokonania wpisów do księgi pamiątkowej oraz spaceru po korytarzach i klasach szkolnych.

W drugiej część uroczystości po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odśpiewano hymn państwowy. Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Siwiec przedstawiła rys historyczny szkoły, działania podejmowane na rzecz polepszania bazy dydaktycznej placówki oraz sukcesy uczniów.

Po wystąpieniu dyrektora nastąpiło odczytanie tekstu Uchwały Rady Pedagogicznej w sprawie nadania sztandaru. Kolejną częścią uroczystości było symboliczne przybicie gwoździ do sztandaru przez jego fundatorów.

Po tym nastąpiła oficjalna prezentacja sztandaru oraz ślubowanie na sztandar uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły. Tekst ślubowania odczytał Marek Chmielewski - Wójt Gminy Dzierżoniów.

Słowa Patrona "Niech moje książki cieszą dzieci" były mottem kolejnej części uroczystości - programu artystycznego i pasowania na ucznia - przygotowanej przez uczniów klasy pierwszej i wychowawczynię Elżbietę Biernacką.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Siwiec podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła gości na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie "Piława Dolna", a uczniów na słodki poczęstunek - jubileuszowe torty - ufundowane przez Radę Rodziców.

Chwile te były doskonałą okazją do rozmów i wspomnień. Wszyscy goście otrzymali na pamiątkę monografię szkoły na płycie CD i drobny upominek.