Oświata głównym tematem Sesji Rady Gminy Dzierżoniów

2015-10-30

Oświata głównym tematem Sesji Rady Gminy Dzierżoniów

Raport z działalności placówek oświatowych w roku szkolnym 2014/2015 był najważniejszym punktem obrad XV Sesji Rady Gminy Dzierżoniów, która odbyła się w czwartek 29 października w Sali Narad Urzędu Gminy.

Na początku posiedzenia Przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorz Powązka wraz z Wójtem Gminy Dzierżoniów Markiem Chmielewskim wręczyli listy gratulacyjne i upominki utalentowanym sportowcom z naszej gminy. Jako pierwsza gratulacje odebrała Marta Bukowska - mieszkanka Piławy Dolnej i reprezentantka AZS AWF Poznań w pływaniu synchronicznym. Marta od wielu lat otrzymuje stypendium Wójta Gminy Dzierżoniów za wysokie wyniki sportowe osiągane zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Jej osiągnięcia zostały również docenione przez Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień, która postanowiła przyznać jej stypendium z Programu Stypendialnego "zDolny Śląsk". Następnie gratulacje odebrała reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej, która 27 października zajęła III miejsce na mistrzostwach Dolnego Śląska szkół podstawowych w unihokeju. Trener i opiekun drużyny Krzysztof Twardak opowiedział radnym o dotychczasowych osiągnięciach reprezentacji oraz o środkach finansowych na zakup sprzętu sportowego, jakie udało się pozyskać z Polskiego Związku Unihokeja.

Następnie Krystyna Skowrońska, Inspektor ds. Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Dzierżoniów przedstawiła radnym "Raport z działalności placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Dzierżoniów w roku szkolnym 2014/2015". Z raportu wynika m.in., że gmina Dzierżoniów zgodnie z kompetencjami prowadzi inwestycje oraz realizuje zadania służące poprawie warunków organizacyjnych i jakości pracy gminnych placówek oświatowych. W szkołach nadzorowanych przez gminę pracuje stale podnosząca swoje kwalifikacje kadra pedagogiczna, która oprócz wypełniania zadań dydaktyczno-wychowawczych dba wraz z pracownikami administracyjno-obsługowymi, aby nasze szkoły były bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne uczniom.

Kolejnym punktem obrad był wybór ławników do Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie oraz do Sądu Okręgowego w Świdnicy. W tajnym głosowaniu na ławników do Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie na kadencję 2016-2019 wybrano Krystynę Panońko i Lucynę Sulikowską. Z kolei na ławnika do Sądu Okręgowego w Świdnicy wybrany został Włodzimierz Kwiatkowski.

W dalszej części obrad radni przyjęli uchwały w sprawie:

• określenia stawek w podatku od nieruchomości,
  • określenia wzorów formularzy podatkowych składanych przez podmioty objęte obowiązkiem w podatku od nieruchomości,
  • określenia wzorów formularzy podatkowych składanych przez podmioty objęte obowiązkiem w podatku rolnym,
  • określenia wzorów formularzy podatkowych składanych przez podmioty objęte obowiązkiem w podatku leśnym,
  • wybrania przedstawicieli Rady Gminy Dzierżoniów do udziału w pracach Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego na kadencję 2015-2017,
  • zmiany uchwały nr XIII/101/15 Rady Gminy Dzierżoniów z dnia 24 września 2015 r. w sprawie nadania imienia Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku oraz nadania jej nowego statutu,
  • określenia zasad gospodarowania nieruchomościami gminy Dzierżoniów,
  • zbycia nieruchomości stanowiących własność gminy Dzierżoniów,
  • zmiany w Budżecie Gminy Dzierżoniów na rok 2015,
  • określenia stawek podatku od środków transportowych,
  • nieodpłatnego przejęcia od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy we Wrocławiu na własność gminy Dzierżoniów nieruchomości położonej w Piławie Dolnej.