Gminne uroczystości w 76. rocznicę napaści na Polskę

2015-09-17

Gminne uroczystości w 76. rocznicę napaści na Polskę

W czwartek 17 września w gminie Dzierżoniów uroczyście upamiętniono 76. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Gminne uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. Św. Trójcy w Owieśnie w asyście Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty.

W obchodach uczestniczyli: Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Marian Kowal, Zastępca Burmistrza Dzierżoniowa Andrzej Bolisęga, a także przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, delegacje Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, poczet sztandarowy Rady Gminy Dzierżoniów, uczniowie gminnych placówek oświatowych z pocztami sztandarowymi, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy.

Po mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Janusza Rempalskiego uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Wdzięczności. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili zastępca wójta Jolanta Zarzeka i prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów Stanisław Koncewicz. Następnie odczytano Apel Poległych - oddano hołd wszystkim tym, którzy przeszli radziecką gehennę: więzionym w łagrach, wywożonym w głąb ZSRR, rozstrzelanym w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku i w wielu innych miejscach.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.