2015-06-22

Noc Świętojańska w Owieśnie

W sobotę 20 czerwca w parku obok ruin zamku Templariuszy odbyła się impreza pn. "Spotkania z kulturą i historią na zamku w Owieśnie" połączona z tradycyjnymi obrzędami Nocy Świętojańskiej. Organizatorami wydarzenia były gmina Dzierżoniów, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów, Rada Sołecka Owiesna, Stowarzyszenie "Razem dla wsi" oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna.

Noc świętojańska miała w tym roku szczególny charakter ze względu na odbywający się w naszej gminie XXVI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania". Do Owiesna przyjechały zespoły folklorystyczne z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z ich twórczością, tradycjami i bogatym dziedzictwem kulturowym. Kolorowe, radosne występy towarzyszyły mieszkańcom niemal do końca imprezy.

Przybyłych na zamek bawili również rycerze z Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego, którzy zaprezentowali pokazy walk rycerskich i tańca średniowiecznego oraz zapraszali do wspólnych zabaw. Dla najmłodszych uczestników "Spotkań z kulturą i historią" przygotowano też warsztaty rzemieślnicze, gry i zabawy plebejskie, a także poszukiwanie skarbu Templariuszy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska kulinarne Rady Sołeckiej Owiesna, Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia "Razem dla wsi", EKO sklepik, sklepik szczęścia oraz wystawa fotografii "Owiesno dawniej i dziś". Do dyspozycji naszych gości były też dmuchane zamki i zjeżdżalnie.

Puszczanie wianków i rozpalenie ognia świętojańskiego były zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych tylko dla tej jednej, niepowtarzalnej nocy. Wspólna zabawa, pieczenie kiełbasek i biesiada przy ognisku trwały do późnych godzin nocnych.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Ostroszowice.