Trwają prace nad powołaniem gminnej Rady Pożytku Publicznego

2015-04-29

Trwają prace nad powołaniem gminnej Rady Pożytku Publicznego

We wtorek 28 kwietnia przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z terenu gminy Dzierżoniów już po raz kolejny wzięli udział w seminarium dotyczącym formalnych i prawnych aspektów funkcjonowania Rad Działalności Pożytku Publicznego (RDPP). Zajęcia poprowadziły Anna Gużda i Karolina Maląg z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we Wrocławiu.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz jego zastępca Jolanta Zarzeka.

Głównym punktem szkolenia była praca nad powołaniem RDPP gminy Dzierżoniów - organu konsultacyjnego i opiniodawczego dla władz samorządowych, a przede wszystkim wspomagającego działalność trzeciego sektora. Do najważniejszych zadań Rady będzie należało proponowanie rozwiązań i osiąganie kompromisów w kwestiach istotnych zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i dla całej społeczności lokalnej gminy. W dużej mierze przyczyni się to do zwiększenia poziomu uczestnictwa obywateli w życiu publicznym.

Uczestnicy spotkania dyskutowali również o rolach i zadaniach Rady w kontekście zapisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i  o wolontariacie. Zostały też zaprezentowane dobre praktyki oraz przykładowe działania już funkcjonujących Rad Pożytku.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Modelowe Rady Działalności Pożytku Publicznego" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.