Uczniowie z Mościska w poszukiwaniu skarbów przyrody

2015-04-20

Uczniowie z Mościska w poszukiwaniu skarbów przyrody

W ramach projektu "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych" uczniowie z klas 4-6 z 8 szkół podstawowych z woj. dolnośląskiego wyjadą na pięciodniowe zajęcia terenowe do wybranego parku narodowego, gdzie wcielą się w rolę badaczy-odkrywców i poznają walory przyrodnicze swojego regionu. W projekcie wezmą również udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku.

Jako pierwsi z woj. dolnośląskiego na zielone szkoły wyjechali uczniowie ze szkoły podstawowej w Gilowie i Przerzeczynie-Zdroju. Z kolei młodzi odkrywcy z Mościska swoją wyprawę rozpoczną 18 maja.

Podczas tygodniowego pobytu w Karkonoskim Parku Narodowym uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach przyrodniczych pod okiem pracowników parków oraz nauczycieli. Oprócz tropienia śladów zwierząt, nauki posługiwania się mapą i kompasem oraz rozpoznawania gatunków roślin, będą mieli okazję rozwijać swoje talenty fotograficzne i redaktorskie. Zdobytą wiedzą i nowymi umiejętnościami młodzież będzie mogła wykazać się podczas udziału w konkursie międzyszkolnym, przewidzianym po powrocie z parków.

- Zajęcia w parkach narodowych będą odbywały się według specjalnie przygotowanych scenariuszy. Uczniowie odkryją nie tylko sekrety danego parku narodowego, ale też zdobędą cenne umiejętności, które przydadzą im się np. w późniejszych podróżach. Liczymy na to, że dla wielu z nich wizyta ta będzie inspiracją i zachęci do poznawania przyrody i szacunku do niej - mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.

"Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych" to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjów z obszarów wiejskich. Zajęcia dydaktyczne poprzedzono szkoleniem metodycznym, w ramach którego nauczyciele i pracownicy parków zostali przygotowani do prowadzenia lekcji oraz zapoznali się z materiałami dydaktycznym.

Po powrocie do szkoły uczniowie będą realizowali projekt, którego celem będzie zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. Najciekawsze prace zostaną opublikowane jako dodatek do gazetki "Misja Przyr(g)oda" pn. "Nieodkryte szlaki".

W programie bierze udział 7 200 uczniów ze 100 szkół podstawowych i 100 gimnazjów z całej Polski.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.efrwp.pl oraz www.misjaprzyroda.pl

Projekt "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych" dofinansowany jest ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.