2014-12-17

Kolorowy świat świadomego seniora - podsumowanie projektu

Wyjazdy na basen, warsztaty ze stylistką i dietetykiem, spotkania z geriatrą - minione miesiące seniorzy z gminy Dzierżoniów spędzili niezwykle aktywnie. Wszystko dzięki projektowi "Kolorowy świat świadomego seniora" realizowanemu przez Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko".

W niedzielę 14 grudnia w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Mościsku odbyło się uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia. Podczas uroczystości seniorzy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich uczestnictwo w projekcie. Podziękowali również jego koordynatorkom - Edycie Mulce-Gonerze i Annie Szczepaniak oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w realizację tej wyjątkowej inicjatywy.

Podczas uroczystości Edyta Mulka-Gonera opowiedziała o przedsięwzięciach realizowanych w ramach projektu. A było ich wiele - cykl ćwiczeń rehabilitacyjnych na basenie z fizjoterapeutą, których celem było utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, "trening mózgu" online, cykl spotkań tematycznych ze specjalistami i trenerami, m.in.: z psychologiem, lekarzem geriatrą, dietetykiem, stylistką, wizażystką, a także wyjazd do opery czy warsztaty z pisania projektów. Wszystko to w celu zwiększenia aktywności społecznej, fizycznej i psychicznej osób starszych oraz zapewnienia im szerokiej oferty spędzania czasu wolnego.

Uroczystość podsumowującą projekt uświetnił występ akrobatyczny przygotowany przez dzieci z Mościska.

Środki na realizację projektu zostały pozyskane przez Stowarzyszenie "Przystań Mościsko" z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Całkowita wartość zadania to 110 195,00 zł, natomiast dotacja pochodząca z budżetu państwa wyniosła 82 142,00 zł. To pierwsza tak duża dotacja pozyskana przez organizację pozarządową z terenu naszej gminy.

Kwotą 4 700,00 zł projekt wsparła gmina Dzierżoniów. Wkład własny Stowarzyszenia "Przystań Mościsko" wyniósł z kolei 6 513,00 zł.