2014-12-08

VI Kongres Dolnośląskiej Odnowy Wsi

W dniach 6-7 grudnia ponad 200 lokalnych liderów zaangażowanych w Dolnośląską Odnowę Wsi spotkało się w Piechowicach koło Jeleniej Góry, aby podsumować działania społeczne realizowane w roku 2014. Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi zorganizowano już po raz szósty.

Gminę Dzierżoniów reprezentowali: wójt Marek Chmielewski, zastępca wójta Jolanta Zarzeka, skarbnik gminy Agnieszka Hul, przedstawicielki Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" Monika Zielińska, Edyta Mulka-Gonera i Anna Szczepaniak, Lider Grupy Odnowy Wsi Jodłownik Agnieszka Ożga, Sołtys wsi Owiesno Joanna Pestkowska, wiceprezes stowarzyszenia "Piława Dolna" Przemysław Przybyszewski, członek stowarzyszenia "Dobrocin - wieś XXI w." Irena Kowal, członek stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" Ewa Janusz, sekretarz stowarzyszenia "Wzgórza Kiełczyńskie" Elżbieta Dydo oraz Lider Grupy Odnowy Wsi Jędrzejowice Krzysztof Hohol.

Podczas wielu wystąpień i prelekcji poruszano takie tematy jak aktywizacja, integracja i ekonomia społeczna na obszarach wiejskich czy funkcjonowanie miejscowości tematycznych.

O inicjatywie lokalnej jako instrumencie wsparcia społeczności lokalnych na przykładzie naszej gminy opowiedziała zastępca wójta Jolanta Zarzeka. Z kolei Edyta Mulka-Gonera ze Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" przybliżyła zebranym inicjatywę "Kolorowy świat świadomego seniora" zrealizowaną w ramach programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych.

Kongres Odnowy Wsi ponownie okazał się wydarzeniem szczególnie istotnym dla lokalnych liderów. Każde takie spotkanie dodaje bowiem pozytywnej energii i inspiruje do realizacji kolejnych przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności.

VI Kongres Dolnośląskiej Odnowy WsiVI Kongres Dolnośląskiej Odnowy WsiVI Kongres Dolnośląskiej Odnowy WsiVI Kongres Dolnośląskiej Odnowy WsiVI Kongres Dolnośląskiej Odnowy Wsi