Podsumowanie warsztatów na Wyspie Koni

2014-11-19

Podsumowanie warsztatów na Wyspie Koni

15 listopada na Wyspie Koni w Ostroszowicach przy ul. Polnej 15 odbył się pokaz wieńczący warsztaty "Connection". Finałowa prezentacja przygotowana została przez tancerzy i muzyków z Czech, Słowacji i Polski - wspólna praca zaowocowała pokazem tanecznym z afrykańskimi rytmami na żywo, który zaprezentowany został dla zaproszonych gości i dziennikarzy.

Choreografia to dzieło wybitnych twórców baletu współczesnego Anatoliya Ivanova i Magdaleny Górnickiej, prezentujących swoje artystyczne wizje kultury wysokiej nie po raz pierwszy społeczności lokalnej ziemi dzierżoniowskiej. Oryginalna muzyka do działań powstała w trakcie trwania warsztatu i była dziełem m.in. członków zespołu Tiriba pod kierunkiem prowadzącego zajęcia bębniarskie Kuby Lichwy.

Spektakl wykonany techniką contemporary dance prezentował zarówno wspólne działania grupowe, jak i niezwykle urzekające duety. Występ uświetnił także niezwykle ekspresyjny koncert zespołu Tiriba, jak i pokaz stepu irlandzkiego i tańca line dance w wykonaniu uczestników działań twórczych z Czech oraz polski pokaz tańca break dance.

Pokaz zaszczycili swoją obecnością, nie po raz pierwszy goszczący już w Ośrodku Kultury i Sportu Wyspa Koni, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz jego zastępca Jolanta Zarzeka.

Pomysł na kreatywne działanie twórcze zrodził się z inspiracji artystycznych młodzieży - przyjaciół z Polski, Czech i Słowacji. W projekcie wzięli udział młodzi ludzie z wielkomiejskich aglomeracji, górskich osad oraz młodzież lokalna. Działania taneczne w technice contemporary dance, zajęcia rytmiczne na afrykańskich bębnach dun dun i djembe miały poprzez aktywizację ludzi młodych i pobudzanie kreatywności, zarówno własnej, jak i grupowej, doprowadzić do integracji, współodczuwania i współistnienia razem młodzieży z Polski, Czech, Słowacji.

Działania twórcze miały miejsce między 7 a 17 listopada 2014 roku w Ośrodku Kultury i Sportu Wyspa Koni w Ostroszowicach. 10 dni wspólnej integracji, warsztatów rytmicznych i tanecznych stanowiło przestrzeń do wymiany myśli, doznań i odczuć (także pozawerbalnych - body language).

Małgorzata Zabuska

Podsumowanie warsztatów na Wyspie KoniPodsumowanie warsztatów na Wyspie KoniPodsumowanie warsztatów na Wyspie KoniPodsumowanie warsztatów na Wyspie Koni