Obchody Dnia Niepodległości w Uciechowie

2014-11-13

Obchody Dnia Niepodległości w Uciechowie

11 listopada 2014r. obchodzona była 96 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji mieszkańcy Uciechowa spotkali się by wspólnie uczcić to ważne, narodowe święto.

Wieczornica pn. "Listopadowa Nostalgia", której organizatorem było stowarzyszenie "Uciechów-Moja Wieś", odbyła się we wspaniałej atmosferze.

Spotkanie prowadził Prezes stowarzyszenia Tomasz Włodek. Uczniowie Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca pod kierunkiem Pani Bożeny Pyrkosz przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Z kolei mieszkaniec Uciechowa - historyk Ryszard Bednarz przybliżył uczestnikom spotkania wydarzenia związane z burzliwą drogą Polaków do odzyskania niepodległości. Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół muzyczny Uciecho-Wianki. Głównym punktem wieczornicy było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie mieszkańców Uciechowa: Roberta Wszół (gitara) oraz Agnieszki Wszół (skrzypce).

W spotkaniu brali udział: wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz zastępca wójta Jolanta Zarzeka. Gościem spotkania był Paweł Czyszczoń - dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wieczornica odbyła się w ramach projektu "Listopadowa nostalgia - obchody Narodowego Święta Niepodległości", na który stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś" otrzymało dotację, w ramach otwartego konkursu ofert, w wysokości 600 zł. W ramach projektu odbyło się opisane wyżej spotkanie, ale również zakupiono kamienny znicz, który został zamontowany przy "Pomniku uciechowskich osadników".