Cięcia pielęgnacyjne gminnych pomników przyrody

2014-10-28

Cięcia pielęgnacyjne gminnych pomników przyrody

W poniedziałek 27 października w Roztoczniku w ramach projektu edukacyjnego "Młodzi przyjaciele drzew - epizod II" wykonano cięcia pielęgnacyjne gminnych pomników przyrody. Akcji przyglądali się uczniowie Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej, którzy opiekują się pomnikami w Roztoczniku.

Projekt "Młodzi przyjaciele drzew - epizod II" skupiony jest wokół 17 pomników przyrody znajdujących się na terenie gminy Dzierżoniów. Głównym zamysłem przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw proekologicznych uczniów, uwrażliwienie ich na piękno przyrody oraz podniesienie ich świadomości ekologicznej. Cięcia pielęgnacyjne są kolejną już inicjatywą realizowaną w ramach ekologicznych projektów edukacyjnych.

Poniedziałkową akcję poprzedziła wyjątkowa lekcja przyrody przeprowadzona przez przedstawicieli firmy zajmującej się zabiegami pielęgnacyjnymi. Uczniowie dowiedzieli się, jak odpowiednio wykonywać cięcia, a także na co zwrócić uwagę planując tego rodzaju zabiegi. Poznali też zasady bezpieczeństwa prac, które są niezwykle istotne dla poprawy warunków życia i rozwoju drzew. Mieli również możliwość zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym przy zabiegach pielęgnacyjnych. Podczas przedsięwzięcia "młodym przyjaciołom drzew" towarzyszył Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.

Na zakończenie prac wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

Projekt "Młodzi przyjaciele drzew - epizod II" realizowany jest przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.