Piława Dolna na Dożynkach Dolnośląskich 2014

2014-09-16

Piława Dolna na Dożynkach Dolnośląskich 2014

W niedzielę 14 września odbyły się Dożynki Dolnośląskie. Gospodarzem wojewódzkiego święta plonów był w tym roku Strzegom. W obchodach udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek Jerzy Michalak oraz członek zarządu Włodzimierz Chlebosz. Gminę Dzierżoniów reprezentowali wójt Marek Chmielewski oraz jego zastępca Jolanta Zarzeka.

W Strzegomiu gościli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mszę świętą dziękczynną za zebrane plony odprawił biskup świdnicki Ignacy Dec, oficjalnego otwarcia dożynek dokonał z kolei marszałek Cezary Przybylski.

Podczas uroczystości zaprezentowały się 23 grupy wieńcowe biorące udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec Dożynek Dolnośląskich. Jury konkursowe za najpiękniejszy uznało wieniec reprezentujący powiat bolesławiecki. Miło nam poinformować, że wieniec powiatu dzierżoniowskiego przygotowany przez mieszkańców Piławy Dolnej zajął II miejsce (piławski wieniec zwyciężył wcześniej w konkursie powiatu dzierżoniowskiego). Nagrody zwycięzcom wręczał Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa.

Na radosnej rolniczej biesiadzie nie mogło również zabraknąć występów ludowych artystów. Publiczność bawiły zespoły Goczałkowianie i Kostrzanie oraz kapela Gieni Dudki. Specjalne atrakcje, takie jak konkursy, gry i zabawy przygotowano też dla najmłodszych uczestników dożynek.

Gwiazdą imprezy był jeden z najstarszych działających na polskiej scenie muzycznej zespołów, założony w 1963 roku Tercet Egzotyczny. Zabawę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Tegoroczne dożynki wojewódzkie połączone były z dożynkami diecezjalnymi. Dekanat Dzierżoniów reprezentowali mieszkańcy Mościska.