Gogolin z wizytą w gminie Dzierżoniów

2014-07-31

Gogolin z wizytą w gminie Dzierżoniów

W środę 30 lipca 2014r. gościliśmy w gminie Dzierżoniów uczestników spotkania studyjnego z gminy Gogolin. Wizyta rozpoczęła się w Uciechowie. Gości spotkania, na czele z burmistrzem Gogolina Joachimem Wojtala, przywitała sołtys Uciechowa Elżbieta Filipek oraz prezes stowarzyszenia "Uciechów-Moja Wieś" Tomasz Włodek w towarzystwie wójta gminy Marka Chmielewskiego i zastępcy wójta Jolanty Zarzeki.

W czasie krótkiego pobytu w Uciechowie goście zobaczyli efekty działań lokalnych liderów i organizacji na rzecz społeczności lokalnej. Goście zaproszeni zostali na wiejskie śniadanie, obejrzeli występ artystyczny rodziny państwa Wszół, zwiedzili teren Centrum Kulturalno-Sportowego oraz Skwerek Osadników. Następnie goście z Gogolina odwiedzili Ratusz w Dzierżoniowie, spotkali się z burmistrzem Dzierżoniowa Markiem Piorunem oraz odbyli krótki spacer po mieście zwiedzając najważniejsze jego zabytki.

Kolejnym etapem wizyty było spotkanie w Mościsku. W Centrum Biblioteczno-Kulturalnym gości przywitała dyrektor Justyna Kaczorowska, sołtys Danuta Martowłos, przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorz Powązka oraz przedstawiciele stowarzyszenia "Przystań Mościsko" którzy przybliżyli i wskazali gościom role i możliwości mieszkańców miejscowości w działaniach na rzecz odnowy wsi. Goście degustowali również pierogi przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Domowych, prawdopodobnie najlepsze pierogi na świecie. Uczestnicy spotkania wizytowali także teren wokół stawu "Pod złotą rybką", wzięli udział w mini zawodach sportowo-wędkarskich oraz spróbowali lokalnego specjału cebulaków-mostowiaków. Następnie nasi goście udali się do Owiesna, gdzie najpierw obejrzeli ruiny i wysłuchali historii zamku, którą przedstawiła Joanna Wrońska, następnie przeszli do sali wiejskiej, która w tym dniu zmieniła się w saloon. W towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana", członków stowarzyszenia "Razem dla wsi" oraz mieszkańców, gości przywitał szeryf Owiesna Joanna Pestkowska. Na sali goście obejrzeli prezentację dotyczącą inicjatyw mieszkańców Owiesna w odnowie wsi, występ "Pojany" oraz zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przez Dziką Bandę z Owiesna.

Na zakończenie, przy ognisku, podsumowano wizytę. Wszyscy jej uczestnicy, choć może i troszkę zmęczeni całodzienną wędrówką i panującym upałem, stwierdzili, że warto się spotykać, rozmawiać, dyskutować, wymieniać doświadczenia i dobre praktyki nie tylko w obszarze rozwoju i odnowy wsi.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wizyty naszych przyjaciół z Gogolina serdecznie dziękujemy.