2014-06-03

Nowizna zwyciężyła

W sobotę 31 maja 2014r. już po raz siódmy odbyła się w Piławie Dolnej impreza plenerowa pn. "Zmagania Sołectw", które w tym roku miały inną formułę. Tym razem motywem przewodnim Zmagań było jajko. Były to bowiem "Jajcarskie Zmagania".

Do rywalizacji stanęły sołectwa: Dobrocin, Jędrzejowice, Jodłownik, Mościsko, Myśliszów, Nowizna, Owiesno, Ostroszowice, Piława Dolna, Roztocznik, Tuszyn i Uciechów. Były to zmagania szczególne ponieważ udało się nam pozyskać wiele firm i osób prywatnych, które wsparły organizację tegorocznej imprezy. Wielu przedstawicieli tych organizacji i firm miło nam było gościć na Zmaganiach. Byli razem z nami:

• Paweł Czyszczoń - Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego
  • Tomasz Walczak - Dyrektor Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział w Dzierżoniowie
  • Ryszard Podolski - Prezes Zarządu Ostroszowickiej Fabryki Mebli
  • Stanisław Miazga - wielki przyjaciel gminy Dzierżoniów.

Celem tej cyklicznej imprezy jest integracja mieszkańców gminy Dzierżoniów połączona z elementami rywalizacji sportowej, zabawą i dobrym humorem. Dla drużyn sołeckich przygotowano wiele konkurencji sportowych, oczywiście z jajkiem w roli głównej: bicie piany, rzut jajkiem w parach, sztafetowy bieg kelnera z jakiem, jajeczne pole minowe. Ponadto każde sołectwo przygotowało i poddało ocenie przygotowany wcześniej napój jajeczny. Nad przebiegiem imprezy czuwało szanowne jury w składzie: wójt gminy, a w tym szczególnym dniu "Wielki Jajcarz" Marek Chmielewski, zastępca wójta Jolanta Zarzeka, skarbnik gminy Agnieszka Hul oraz sekretarz Ryszard Brzeski.

Po zażartej, ale prowadzonej w duchu fair play, rywalizacji w klasyfikacji ogólnej I miejsce i puchar przechodni "Złote Widły" ufundowany przez wójta gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz nagrodę główną ufundowaną przez firmę DRG otrzymało Sołectwo Nowizna, które w tym roku po raz pierwszy wzięło udział w Zmaganiach i przez cały rok może się szczycić tytułem "SuperSołectwa Gminy Dzierżoniów".

Ale wcale nie był to koniec rywalizacji i emocji - to był dopiero początek. Dzięki naszym partnerom i ufundowanym przez nich nagrodom w drugiej części Zmagań każde sołectwo mogło odnaleźć w stogu siana specjalne jaja i przypisane do nich nagrody. W pierwszym etapie poszukiwań każde sołectwo mogło odnaleźć w sianie po jednym jajku. Natomiast w II etapie walka rozgorzała na całego. W stogu ukryto bowiem 22 jajka - nagrody i każdy z reprezentantów sołectw mógł znaleźć dowolną ich liczbę. Także i w tej konkurencji najlepszy okazał się przedstawiciel Nowizny, który zdołał odnaleźć aż 8 jaj. Dużo zabawy i emocji związanych było także z momentem, w którym liczbom ukrytym w jajkach przypisano nagrody. A były to nagrody na łączną kwotę 19 000,00 zł. (np. rower, chłodziarko-zamrażarka, kosiarka spalinowa, kuchnie mikrofalowe, robot wieloczynnościowy, aparat fotograficzny, różnego rodzaju usługi dla sołectw itp.). Nagrody wręczali przedstawiciele naszych partnerów w towarzystwie wójta oraz zastępcy wójta gminy. W tym miejscu, jeszcze raz w imieniu władz gminy, uczestników zmagań oraz organizatorów chcemy serdecznie podziękować naszym partnerom. A należą do nich:

• firma DRG - Agro Group
  • Marek Rafalski
  • Hurtownia "MZ"
  • PPHU "Miś" Grzegorz Kościak

Wszystkim sołtysom, radom sołeckim i mieszkańcom gminy dziękujemy za aktywność i wolę walki w VII Gminnych Zmaganiach Sołectw.

Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy współorganizatorom imprezy: Stowarzyszeniu "Piława Dolna" oraz sołtysowi i Radzie Sołeckiej Piławy Dolnej.