2014-04-09

Odnowy ciąg dalszy - V Gminne Święto Odnowy Wsi

Sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, partnerzy Partnerstwa, lokalni liderzy oraz osoby zaangażowane w odnowę wsi w gminie Dzierżoniów spotkali się 8 kwietnia 2014r. w sali Centrum Biblioteczno- Kulturalnego w Mościsku aby podsumować podjęte działania w tym sektorze w roku 2013r.

Piąte, jubileuszowe Święto Odnowy Wsi w gminie Dzierżoniów zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Halina Szymiec-Raczyńska Poseł na Sejm RP, Paweł Czyszczoń Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Jacek Grzebieluch Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, Janusz Guzdek Starosta Dzierżoniowski, Dariusz Kucharski Wicestarosta Dzierżoniowski, Tomasz Korczak Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie, Anna Malinowska Wojewódzki Koordynator Odnowy Wsi, Aleksandra Łuczyńska Koordynator Odnowy Wsi w gminie Kłodzko, Anna Augustyniak Redaktor Naczelny "Tygodnika Dzierżoniowskiego" oraz gospodarze naszej gminy: Marek Chmielewski Wójt Gminy Dzierżoniów, Jolanta Zarzeka Zastępca Wójta oraz Skarbnik Agnieszka Hul.

Podsumowania działań podejmowanych w roku 2013 przez poszczególne sołectwa w Odnowie Wsi w naszej gminie dokonała Anna Hoffmann, gminny koordynator odnowy. Sukcesy odnowy wsi oraz cele na przyszłość przedstawiła w swoim wystąpieniu Zastępca Wójta Jolanta Zarzeka. Wskazała przede wszystkim na ciągle rozwijającą się aktywność mieszkańców gminy przejawiającą się w różnych dziedzinach życia społecznego. W swojej prezentacji pokazała jak prężnie działające stowarzyszenia z terenu naszej gminy pozyskują na swoją działalność statutową znaczące środki finansowe, nie tylko z budżetu gminy. Z roku na rok pozyskiwane kwoty są coraz większe.

Z kolei Wójt Marek Chmielewski przedstawił zgromadzonym nowe instrumenty wsparcia mieszkańców w postaci inicjatywy lokalnej oraz konkursu pn. "Kreatywne Sołectwo", w którym zwycięskie i wyróżnione sołectwa otrzymają znaczące nagrody finansowe. Natomiast Aleksandra Łuczyńska przedstawiła zebranym ideę wsi tematycznych realizowaną na terenie gminy Kłodzko oraz wskazała na duży potencjał tego typu możliwości wśród miejscowości gminy Dzierżoniów.

Następnie o swoich inicjatywach i działaniach wspierających odnowę wsi mówili przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie naszej gminy. Swoje wystąpienia mieli: Justyna Kaczorowska Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów, Tomasz Włodek Prezes Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś", Edyta Mulka-Gonera przedstawicielka Stowarzyszenia "Przystań Mościsko", Sławomir Skorupa organizator sportu dzieci i młodzieży. Ich prezentacje potwierdziły mnogość i różnorodność podejmowanych działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.

Spotkanie urozmaiciły występy artystyczne mieszkańców naszej gminy: Agnieszki i Marty Wszół z akompaniamentem taty Roberta, Angeliki Warchoł, Krzysztofa i Kamila Kasztelan, Zespołu "Piosenka" oraz Grupy Tanecznej "Mamma mia". Wielki aplauz wśród zebranych wzbudził brawurowo wykonany taniec "Dzikiej bandy z Owiesna", w skład której wchodzą aktywne kobiety z Kietlic, Mysliszowa i Owiesna. Było też coś dla ciała: pyszne pierogi, gulasz, chleb ze smalcem, ogórki kiszone i już tradycyjnie, piękny i smaczny, okolicznościowy tort.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkania serdecznie dziękujemy, a szczególnie paniom z Koła Gospodyń Domowych, członkom Stowarzyszenia "Przystań Mościsko", Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Mościska oraz pracownikom Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów.