2014-04-01

Noc z Andersenem w Ostroszowicach

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej obchodzony jest 2 kwietnia. Pewna czeska bibliotekarka postanowiła uczcić to święto i zorganizowała w swojej bibliotece "Noc z Andersenem".

H.Ch.Andersen urodził się 4 kwietnia, więc była to znakomita okazja, aby obchodzić te dwie rocznice w oryginalny sposób. Biblioteka w Ostroszowicach w dniu 31 marca zaprosiła uczniów klasy piątej na niezwykłą Noc z Andersenem. Nasze spotkanie nazwane "Nie chcemy żegnać się z dzieciństwem, czyli dobranoc z Panem Andersenem" pokazało, że przebywanie w bibliotece w baśniowej scenerii wśród książek umacnia nas w przekonaniu, iż czytanie rozwija uczucia i rozbudza wyobraźnię.

Na początku poznaliśmy szczegóły z życia Andersena wychowanego w wielkiej biedzie i jeszcze większej miłości rodziców. Ogromny wpływ na jego twórczość wywarła matka, która wymyślała i przekazywała synkowi niesamowite opowieści. A my, jakby oddając hołd czeskiej bibliotekarce, która wymyśliła to wydarzenie, odczytaliśmy wywiad z Andersenem znaleziony w Internecie. Z przetłumaczeniem na język polski poradziliśmy sobie znakomicie. Kiedy przyszła pora na czytanie opowiadań z uwagą i skupieniem wysłuchaliśmy baśni Calineczka, którą czytały dwie osoby. Było to piękne doświadczenie.

Na zakończenie tego niezwykłego wieczoru, gdy zgasły światła pojawił się tajemniczy gość... Czarodziej? Mag? Iluzjonista? A może sam Andersen? Rozpoczęła się na dobre szalona zabawa...

mk

Noc z Andersenem w OstroszowicachNoc z Andersenem w OstroszowicachNoc z Andersenem w OstroszowicachNoc z Andersenem w Ostroszowicach