2007-02-02

Orkan Cyryl

Wichura w nocy z 18 na 19 stycznia 2007 wyrządziła niewielkie straty w mieniu komunalnym. O wiele bardzie ucierpieli prywatni właściciele nieruchomości na terenie gminy Dzierżoniów.

Orkan, okrzyknięty w Europie Cyrylem, poczynił drobne szkody w Dobrocinie na dachach budynków komunalnych przy ul. Kościuszki 6 i 10. Wiatr pozrywał tzw. gąsiory, czyli zwieńczenia i zwykłe dachówki. Podobnie było z salą wiejską w Piławie Dolnej przy ul. Głównej 28 czy budynkiem komunalnym przy Głównej 38, na którym wichura uszkodziła też rynny. Mniej szczęścia mieli pracownicy trzech gminnych placówek oświatowych. Deszczówka sącząca się przez dziurę wyrwaną w dachu szkoły w Mościsku zalała pomieszczenie na piętrze, powodując szkody rzędu tysiąca złotych. Większe straty wyrządził wiatr w Gminazjum Gminnym im. ks. Jana Melca w Dzierżoniowie, bo zerwał z dachu blisko 100 m² blachy, co będzie kosztowało ok. 10 tys. zł. Szkoła w Uciechowie odniosła straty rzędu 700-800 zł. Najbardziej ucierpieli jednak prywatni właściciele posesji. Dużo zdarzeń odnotował sołtys Piławy Dolnej. Wiatr zerwał tam pokrycie dachu w ośmiorodzinnym bloku przy ul. Stawowej 2. Na tej samej ulicy oderwany konar przerwał sieć energetyczną. Podobny wypadek miał miejsce przy Głównej 97, zaś trzy domy dalej, przy Głównej 100, zawisł na drutach powalony słup energetyczny. Wichura przewróciła drzewo na posesji przy ul. Bielawskiej 23, a przy Krótkiej 6 znacznie zniszczyła dach. W Uciechowie wiatr był tak silny, że przerzucił część dachu z jednego na drugi budynek przy ul. Piastowskiej. Niedaleko, bo na Wylotowej, przewrócił też drzewo. W Dobrocinie droga parkowa zasłana była konarami i pniami drzew. Trudno się dziwić, skoro nawet zapowiedzi Instytutu Meteorologicznego we Wrocławiu przewidywały, że krytycznej nocy prędkość wiatru na Przedgórzu Sudeckim będzie dochodziła w porywach do 125 km/h. Poza widocznymi zniszczeniami, wichura, zrywając linie energetyczne, na długo pozbawiła prądu wiele rodzin. Na dostawę energii skarżyli się w urzędzie między innymi mieszkańcy Kiełczyna i Myśliszowa.