2014-01-13

Biblioteka - miejsce przyjazne sztabom WOŚP

Jak wygląda serce i gdzie jest umiejscowione, dlaczego krew jest czerwona i gdzie zadzwonić aby uzyskać pomoc dla poszkodowanej osoby? Na te i na inne pytania odpowiedzieli 10 stycznia 2014r. Natalia Jurkowska i Marek Dąbrowski z Pogotowia Ratunkowego Włodzimierza Kapeli z Dzierżoniowa.

Biblioteka w Mościsku uczestniczy w akcji "Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP", organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Za nami już 22. Finał, który nieodmiennie wyzwolił, jak co roku, pozytywną energię i zmobilizował do aktywności ogromne rzesze Polaków.

W ramach przygotowań do niedzielnej akcji Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku zorganizowała spotkanie "Ratuj z sercem". Uczestniczyli w nim uczniowie i opiekunowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, którzy mogli nauczyć się lub przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wezwać pogotowie do osoby nieprzytomnej, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej oraz jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczestnicy spotkania mieli także okazję przećwiczyć, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Chętni mogli skorzystać również z bogatego księgozbioru biblioteki tematycznie związanego z naszym spotkaniem. Uczestnicy zajęć stworzyli również papierowe serce, naklejając z zapałem czerwone płatki kwiatów na przygotowany szablon.

Na zakończenie imprezy powtórzyliśmy i utrwaliliśmy zdobyte informację dzięki interaktywnej zabawie, w której to uczniowie decydowali o podejmowanych działaniach podczas udzielania pomocy poszkodowanej osobie.

Danuta Wiśniewska

Biblioteka - miejsce przyjazne sztabom WOŚPBiblioteka - miejsce przyjazne sztabom WOŚPBiblioteka - miejsce przyjazne sztabom WOŚP