Prace melioracyjne na terenie gminy Dzierżoniów

2013-09-20

Prace melioracyjne na terenie gminy Dzierżoniów

Urządzenia melioracji wodnych stanowią na obszarach rolniczych ważny element infrastruktury technicznej. Dlatego Gmina Dzierżoniów corocznie organizuje i przeprowadza prace mające na celu właściwe utrzymanie rowów melioracyjnych oraz cieków wodnych znajdujących się na jej terenie.

Rozpoczęte wiosną prace związane z konserwacją urządzeń wodnych na terenie Gminy Dzierżoniów powoli zmierzają ku końcowi. W bieżącym roku Gmina wraz z Dolnośląskim Zarządem Melioracji Wodnych we Wrocławiu, oddział w Świdnicy oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Dzierżoniowie od maja realizuje program "Bezrobotni dla Gospodarki Wodnej i Ochrony Przeciwpowodziowej". W ramach programu zatrudnionych zostało 10 osób, które wykonują roboty konserwacyjne polegające m.in. na wykaszaniu skarp i dna cieków, wycinaniu nalotów drzew i krzewów, usuwaniu z koryt namułu i zalegających w nich odpadów oraz udrażnianiu przepustów. Na chwile obecną, w efekcie przeprowadzonych prac, dokonano konserwacji potoków: Krzywula w Roztoczniku oraz Jadkowa w Ostroszowicach na łącznej długości ponad 2000mb. Ponadto wyczyszczono już prawie 7750mb rowów melioracyjnych w miejscowościach: Uciechów, Ostroszowice, Piława Dolna oraz Włóki. Łączny koszt prac wykonanych w ramach robót publicznych wyceniono na kwotę: 102 920,48zł

Oprócz robót melioracyjnych wykonanych przez osoby zatrudnione w Gminie Dzierżoniów w ramach programu "Bezrobotni dla Gospodarki Wodnej i Ochrony Przeciwpowodziowej", równolegle prowadzone są prace polegające na konserwacji rowów wykonywane przez specjalistyczną firmę wyłonioną w wyniku przetargu. Na początku września miał miejsce odbiór I etapu zadania pn.: "Konserwacja rowów melioracyjnych na terenie gminy Dzierżoniów". Wykonawca przeprowadził konserwację rowów na długości 3750mb w miejscowości Uciechów, za kwotę 24000zł brutto. Obecnie trwają jeszcze roboty w miejscowościach: Ostroszowice oraz Uciechów, gdzie oprócz prac konserwacyjnych wykonawca przeprowadzi również remont zlokalizowanych na rowach przepustów. Realizacja powyższego zadania jest możliwa dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.