AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2013-07-31

Jubileusz 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana"

aktualności Gmina Dzierżoniów

W dniach 19-21.07.2013r. Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "POJANA" miał okazję uczestniczyć w XXIV Międzynarodowym Festiwalu "Bukowińskie Spotkania" w Campalung Moldovenesc w Rumunii.

Przed oficjalnym otwarciem festiwalu ulicami miasta przeszedł barwny, wielonarodowościowy korowód. Mieszkańcy gromkimi brawami witali i podziwiali rozśpiewanych i roztańczonych uczestników tego przedsięwzięcia. Przez kolejne dni zespoły poprzez tańce i śpiewy regionalne prezentowały na scenie swoją kulturę i tradycję. Przez dłuższy okres słońce wtórowało przemiłej atmosferze, a pomimo deszczu, a nawet burzy i gradu mieszkańcy w dużej liczbie przychodzili i cieszyli swoją obecnością do ostatniego dnia festiwalu, co sprawiało jego uczestnikom podwójną radość.

Uczestnictwo w kolejnej edycji "Bukowińskich Spotkań" było okazją, by ponownie móc spotkać się z zaprzyjaźnionymi już od wielu lat zespołami z Polski,z "Dunawcem" ze Zbylutowa, z "Podgrodziankami" z Raciborowic, z "Mikulanką" ze Słowacji oraz zespołami z Ukrainy, Węgier i Rumunii. Zabawa, śpiew, taniec, wspólne fotografie, rozmowy czy miłe gesty towarzyszyły wszystkim przez cały pobyt na festiwalu, a wspólna biesiada w sobotę 20 lipca, przy suto zastawionych stołach, stała się okazją do głębszego poznania, zintegrowania się, ale przede wszystkim odnowienia kontaktów zawartych na poprzednich festiwalach. Bariery językowe nie miały żadnego znaczenia podczas wspólnej zabawy.

Udział w rumuńskiej części festiwalu poprzedził kilkudniowy pobyt członków zespołu POJANA i osób towarzyszących, w rodzinnej wiosce - Pojanie Mikuli. Stał się on możliwością do odwiedzenia grobów swoich przodków, spotkania z rodzinami oraz nawiązania nowych znajomości, które bardzo często przeradzają się w długotrwałe przyjaźnie. Gościnność, dobroć i przychylność mieszkańców Pojany Mikuli znana jest nie od dziś. Już pierwszego dnia, w niedzielę 14 lipca, ksiądz proboszcz dla przybyłych Polaków odprawił dodatkową mszę św. w kościele bł. Jana Pawła II. Po mszy była okazja do powitań, rozmów i wspólnych zdjęć z księdzem i pojańskimi rodzinami. W drugim dniu pobytu w Rumunii, cała grupa z Polski wraz z młodzieżą z Pojany Mikuli wyruszyła na wycieczkę krajoznawczą do Pleszy i Nowego Sołońca, polskich wsi na Bukowinie Rumuńskiej oraz Majdanu, wioski ukraińskiej. Pobyt w Pojanie Mikuli przebiegał w ciepłej, rodzinnej atmosferze, przy pięknej słonecznej pogodzie. Jednak głównym punktem wizyty w rodzinnej wiosce było świętowanie tam Jubileuszu 55-lecia powstania czteropokoleniowego zespołu "Pojana" z Piławy Dolnej. Przepyszne "micie", gołąbki, pieczona baranina, różnorakie ciasta oraz inne potrawy królowały na stołach. Nie zabrakło oczywiście swojskich pojańskich nalewek. Wspaniałą atmosferę pomogły stworzyć zaproszone na tę uroczystość zespoły: Kapela "Syrba" z Polski oraz Zespół Śpiewaczy "Mikul'anka" ze Słowacji, którego członkowie również wywodzą się z Pojany Mikuli. Nie mogło oczywiście zabraknąć zaprzyjaźnionego zespołu "Mała Pojana", który był nie tylko gościem, ale przede wszystkim współorganizatorem jubileuszowej imprezy. Niecodzienne spotkanie, kilku narodowościowych grup, któremu towarzyszyły wspólne bukowińskie śpiewy i tańce na zawsze pozostanie w pamięci. A dwie ogromne "watry", czyli ogniska, które zapłonęły o zmierzchu, podkreśliły rangę tego spotkania.

Za przemiłe wrażenia i wspaniałe przeżycia podziękowania kierujemy do pana Zbigniewa Kowalskiego, który był pomysłodawcą zorganizowania tak ważnego wydarzenia właśnie w Pojanie Mikuli, panu posłowi Gerwazemu Longher, pani Agnieszce Polaczek - kierowniczce Polonijnego Zespołu "Mała Pojana" oraz wszystkim mieszkańcom Pojany Mikuli, za zaangażowanie i wszelkie przejawy gościnności i zrozumienia. Wróciliśmy do swych domów przywożąc ze sobą kolejne doświadczenia, ale przede wszystkim miłe i niezapomniane wspomnienia. Chwile spędzone w Poianie Mikuli i na kolejnym festiwalu "Bukowińskie Spotkania" zostaną zapisane na długo w sercach każdego z nas!

W imieniu własnym i całej "Pojany" pragnę złożyć serdecznie podziękowania Pani Dyrektor Justynie Kaczorowskiej oraz wszystkim pracownikom Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku za okazaną życzliwość i pomoc w realizacji tego wyjazdu. Członkom zespołu "Pojana" i wszystkim uczestnikom tej wspólnej wyprawy dziękuję za pomocną dłoń, wyrozumiałość oraz wszelkie przejawy życzliwości.

Bożena Żygadło

Jubileusz 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich PojanaJubileusz 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich PojanaJubileusz 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich PojanaJubileusz 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich Pojana
powrót do poprzedniej strony