2013-07-22

"Powrót do przeszłości"

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pn. "Edukacja, przygoda, rozrywka dla wszystkich - spotkanie z prehistorią".

Działania projektowe trwały od marca do czerwca bieżącego roku. Miały na celu przygotowanie uczniów do spotkania z prehistorią poprzez ich udział w rozmaitych formach zajęć prowadzonych na lekcjach wychowawczych, przyrody, informatyki oraz zajęć świetlicowych. Dzieci stworzyły słowniczki pojęć związanych z prehistorią, foldery tematyczne, a także prezentacje multimedialne.

Punktem kulminacyjnym projektu była wyprawa do Krasiejowa i zwiedzanie znajdujących się tam światowej sławy wykopalisk zaznaczonych na trasie Transeuropejskiego Dinoparku - ogólnoeuropejskiego projektu edukacyjnego obejmującego swym zasięgiem sieć stanowisk i terenowych ekspozycji śladów dinozaurów. Wyjazd do Jura Parku umożliwił uczniom korzystanie z wszelkich oferowanych w nim atrakcji poprzez łączenie nauki z przygodą i rozrywką. Dzięki aktywnym formom edukacji uczestnicy wycieczki mogli poszerzyć swoje wiadomości z zakresu prehistorii. Niebywałą atrakcją dla dzieci biorących udział w projekcie, a zarazem ciekawą formą zapamiętywania nowych wiadomości, była podróż Multimedialnym Tunelem Czasu, zwiedzanie Pawilonu Paleontologicznego i Prehistorycznego Oceanarium oraz dwugodzinny spacer ścieżką dydaktyczną prezentującą życie na Ziemi w erze mezozoicznej, podczas którego uczniowie zaskakiwali przewodnika swoją wiedzą i dociekliwością. Udział w warsztatach paleontologicznych także dostarczył wycieczkowiczom wiele satysfakcji, bowiem każdy zabrał ze sobą własnoręcznie wydobytą z gipsowego jaja figurkę dinozaura. Dzieci były zachwycone makietami zwierząt, w tym dinozaurów, żyjących w okresie kredy, jury i triasu, wykonanych w bardzo realistyczny sposób. Niewątpliwie ogromnych wrażeń dostarczył uczniom także seans w Kinie Emocji 5D. W zupełnie inny sposób niż na zajęciach szkolnych beneficjenci projektu zapoznali się z dziejami Ziemi i wkładem polskich paleontologów w ich odkrywanie. Wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy po zakupieniu pamiątek i zapoznaniu się z wszelkimi atrakcjami dydaktycznymi oferowanymi przez Jura Park z ochotą oddali się szaleństwom w części rozrywkowej parku, gdzie zostali aż do momentu jego zamknięcia.

Humory wszystkim dopisały, a pogoda była wspaniała. Wszyscy chętnie dzielili się swymi wrażeniami z tej niezwykłej wyprawy. Wakacyjnym podsumowaniem projektu był zorganizowany 16 lipca 2013r. w bibliotece szkolnej konkurs "Oko w oko z dinozaurem", który odwoływał sie do wyobraźni i talentów plastycznych. Najpiękniejszego dinozaura wykonał Kamil Stawowczyk , II miejsce zajęła praca Seweryna Krupiarza , a III miejsce przypadło Kacprowi Stawowczykowi. Wyróżnione zostały też prace Kewina Hameli oraz Karola Piaska. Laureaci otrzymali książki, drobne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Uczniowie mogli uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu z prehistorią dzięki zaangażowaniu nauczycielek:Moniki Kossakowskiej, Joanny Fedko i Małgorzaty Śliwy, które przy olbrzymim wsparciu dyrektora placówki Urszuli Zając pozyskały środki finansowe z fundacji Banku Zachodniego "Bank Dziecięcych Uśmiechów ".

W imieniu bardzo zadowolonych uczniów serdecznie dziękujemy oddziałowi Banku Zachodniego w Bielawie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania projektu.

JF

Powrót do przeszłościPowrót do przeszłościPowrót do przeszłościPowrót do przeszłościPowrót do przeszłości