Zespół "POJANA" na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym

2013-07-09

Zespół "POJANA" na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym

W dniach 27-30.06.2013r. Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "POJANA", jako jedyny, reprezentował województwo dolnośląskie oraz gminę Dzierżoniów na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

W Festiwalu udział wzięły zespoły ludowe z kraju i zagranicy. Reprezentantów regionu dolnośląskiego na kazimierski festiwal przygotował miłośnik folkloru, etnolog Henryk Dumin. To dzięki niemu na tej prestiżowej imprezie w kategorii konkursowej "Duży-Mały" przedstawicielki Zespołu "Pojana": Anna Kucharek, Krystyna Juraszek i Bożena Żygadło oraz uczennice Kamila Henzel, Klaudia Jarosz, Karolina Juraszek oraz Katarzyna Kucharek zdobyły drugą nagrodę. Jako solistka wystąpiła Anna Kucharek, zajmując, w tej kategorii festiwalowej, trzecie miejsce. Dla członkiń Zespołu "Pojana" było to duże wyróżnienie, ponieważ każdy występ oceniało profesjonalne jury, a zaprezentowany poziom artystyczny wykonawców był bardzo wysoki.

Po całodniowych przeglądach artystycznych można było wziąć udział także w warsztatach tanecznych, dodatkowych koncertach oraz wspólnej biesiadzie. Na zakończenie Festiwalu odbyła się uroczysta Msza św. w intencji uczestników całego przedsięwzięcia, po której wszyscy przeszli barwnym korowodem do Runku, gdzie odbył się koncert Laureatów Festiwalu, oraz koncert galowy pn. "Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych".

Za możliwość wzięcia udziału w Festiwalu Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "POJANA" składa gorące podziękowania pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów oraz Urzędu Gminy Dzierżoniów.