Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie

2013-06-24

Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie

W sobotę 22 czerwca 2013r. w parku przy zamku w Owieśnie otoczonym z jednej strony pięknym, starym lasem świerkowym i z drugiej strony ogromnym stawem odbyła się impreza pn. "Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie" zorganizowana przez Gminę Dzierżoniów, Radę Sołecką Owiesna oraz Stowarzyszenie "Razem dla wsi".

Ta jedyna i niezwykła w roku noc jest traktowana przez wszystkich mieszkańców Owiesna i okolicznych miejscowości w sposób szczególny. Przygotowania do tej imprezy trwały już od dawna i organizatorzy zadbali o to, aby zabaw i atrakcji tego wieczoru nikomu nie zabrakło.

Gawiedź przybyłą na zamek bawili artyści Wolnej Kompanii Sarmackiej, którzy zaprezentowali pokaz musztry paradnej i szermierki, zapraszali do zabaw i potyczek młodszych i starszych grodzian oraz przedstawili spektakl "Przypadki Mistrza Twardowskiego". Dla dzieci młodszych i starszych przygotowano gry i zabawy plebejskie, poszukiwanie skarbu Templariuszy oraz warsztaty rzemieślnicze. Wyjątkowo barwnie prezentował się w tym roku zamek: kusił , mamił, i za sprawą feerii barwnych reflektorów, nieco przestraszał wprowadzając po zapadnięciu zmroku atmosferę magii, czarów i wróżb.

Stoiska kulinarne Rady Sołeckiej Owiesna, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia "Razem dla wsi" zapraszały i kusiły regionalnymi przysmakami i były tłumnie odwiedzane przez gości. Ogromne dmuchane zamczysko rozbrzmiewało śmiechem i okrzykami radości dzieci. Zakapturzeni łucznicy uczyli wszystkich chętnych trudnej sztuki posługiwania się łukiem i strzałą. Dzięki uprzejmości mieszkańca Owiesna pana Zygmunta Stępnia niezwykłą atrakcją dla dzieci była przejażdżka po lesie bryczką konną. Ponadto do dyspozycji gości zorganizowano EKO sklepik, sklepik szczęścia oraz niezwykle interesującą i godną obejrzenia wystawę fotografii "Owiesno dawniej i dziś".

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko garncarskie dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie w ramach projektu pn. "Podniesienie atrakcyjności Powiatu Dzierżoniowskiego poprzez organizację imprezy : Spotkania z historią i kulturą na zamku w Owieśnie".

Rozpalenie ognia świętojańskiego i pokaz sztucznych ogni były zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych tylko dla tej jednej, niepowtarzalnej i niezwykłej nocy. Popłynęły płonące wianki, rozpoczęła się zabawa przy muzyce i biesiadowanie przy ognisku.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Piława Dolna.

Partnerem imprezy były Dolnośląskie Surowce Skalne S.A.

Impreza została dofinansowana w ramach Projektu pn. "Organizacja cyklicznych imprez sportowo - rekreacyjnych wykorzystujących lokalne walory naturalne i kulturowe" współfinansowanego w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju" objętych PROW na lata 2007-2013.