2012-12-21

Spółdzielnie socjalne

W dniu 18 grudnia 2012r. w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Dzierżoniów. Spotkanie dotyczyło możliwości utworzenia na terenie Gminy Dzierżoniów spółdzielni socjalnej.

W spotkaniu uczestniczyła Jolanta Zarzeka Zastępcy Wójta Gminy Dzierżoniów, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów oraz zaproszeni goście. W trakcie spotkania Pan Zenon Matuszko z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej przybliżył uczestnikom spotkania zasady tworzenia i funkcjonowania takich spółdzielni.

Spółdzielnia socjalna jest specyficzną formą przedsiębiorstwa społecznego. Tworzą ją w większości osoby zagrożone wykluczeniem społecznym ze względu na bezrobocie, niepełnosprawność czy chorobę. Praca w spółdzielniach socjalnych daje im szansę na aktywizację społeczną i zawodową, integrację, podniesienie swoich kwalifikacji.

Pani Lucyna Skorupska oraz Pan Leszek Buchowski ze Spółdzielni Socjalnej "Raz Dwa Trzy" z Żarowa przekazali uczestnikom spotkania podstawową wiedzę na temat praktycznej działalności spółdzielni socjalnej. Członkowie spółdzielni tworzą własne przedsiębiorstwo- miejsca pracy, zapewniając dochód sobie i swoim rodzinom, lepszą pozycję społeczną, podnoszą swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Mamy nadzieję, że taka forma aktywizacji zawodowej powstanie w niedługim czasie na terenie naszej gminy.

Spółdzielnie socjalneSpółdzielnie socjalne