2012-11-14

Zaoszczędzimy 100 tys. zł.

Ponad 100 gmin i powiatów połączyło siły aby wspólnie kupować prąd. W ten sposób mogą zaoszczędzić miliony złotych. Gminne porozumienie już teraz ma w planach wspólne kupowanie innych surowców energetycznych. Wśród członków porozumienia jest także Gmina Dzierżoniów.

Prekursorem podjętych dwa lata temu działań jest Prezydent Lubina. Porozumiał się on z ponad 30 gminami i razem ogłosili przetarg na dostarczenie energii elektrycznej do szkół, przedszkoli, żłobków, domów kultury, oświetlenia ulic. Pomysł wspólnego działania podjęli również inni samorządowcy.

W tym roku Porozumienie łączy już ponad 100 gmin i powiatów z woj. dolnośląskiego i lubuskiego. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostarczanie im prądu przez cały rok 2013 (144 mln kilowatogodzin).

Dzięki zebraniu dużej grupy i wspólnej negocjacji ceny gminy dostaną duże rabaty. W przyszłym roku zamiast 56 mln wydadzą na energię tylko 45 mln zł. Sama Gmina Dzierżoniów zaoszczędzi w ten sposób roku 2013 ok. 100 tys. zł. Do oszczędności należy dodać również te, które będą uzyskane z tytułu braku opłat handlowych, których redukcja do zera nastąpiła w wyniku wspólnie przeprowadzonego przetargu.