"W Ostroszowicach śniadanie da Ci moc"

2012-11-13

"W Ostroszowicach śniadanie da Ci moc"

Uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach razem z wychowawczynią panią Elżbietą Juziuk - Janicką założyli Klub Śniadaniowy w ramach programu edukacyjnego "Śniadanie daje moc", którego celem jest promocja zdrowego stylu odżywania.

Przez pięć kolejnych dni, od poniedziałku do piątku (22-26.10.2012r.) uczniowie poznawali 12 zasad zdrowego żywienia i wspólnie spożywali drugie śniadanie.

Dzieci dowiedziały się jak ważne jest zjedzenie rano, przed wyjściem z domu, pożywnego posiłku oraz, że organizmowi należy dostarczać energii w równych odstępach czasu, 5 razy dziennie.

"Badacze zdrowego odżywiania się" po zapoznaniu się w jakich produktach znajdują się potrzebne organizmowi składniki: witaminy, minerały, wapń, białka roślinne i zwierzęce, błonnik, skrobia - zaproponowali menu na lekkostrawną kolację wykorzystując zgromadzone produkty: różne gatunki chleba, wędlin, sera oraz jajka i warzywa, a w kolejnych dniach przygotowali surówkę lub sałatkę. Wszystkie przygotowane przez siebie posiłki dzieci degustowały przy estetycznie nakrytych stołach, z zachowaniem zasad kulturalnego zachowania się. W czasie zajęć wykonały także plakaty reklamujące mleko, jogurty i sery, plakietkę propagującą picie wody, wykorzystały nasiona i kasze do "namalowania" słonecznych mandali. Dzieci dowiedziały się, że aby być zdrowym trzeba także się ruszać i dużo ćwiczyć, bo wtedy spalamy nadmiar kalorii oraz wzmacniamy nasze mięśnie, stawy i kości. Nauczyły się przestrzegać zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, w tym jak należy prawidłowo myć ręce.

W ostatnim dniu programu wzięły udział w grze, w której wykorzystywały zdobytą w ciągu 5 dni wiedzę. Musiały podejmować właściwe decyzje dotyczące sytuacji życiowych z uwzględnieniem zasad zdrowego odżywiania się. Było wiele emocji. Za aktywny udział w zajęciach wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia "kursu zdrowego odżywiania się". Kulminacyjnym punktem projektu był przypadający w czwartek, 8 listopada Dzień Zdrowego Śniadania. W tym dniu dzieci wspólnie z wychowawczynią i rodzicami przygotowały w klasie wspólne śniadanie. Przygotowanych kanapek i owoców starczyło także dla kolegów i koleżanek z klasy pierwszej i trzeciej.

Działania uczniów zostały utrwalone i przedstawione w reportażu, który bierze udział w ogólnopolskim konkursie na relację z działalności Klubów Śniadaniowych w ramach Dnia Zdrowego Śniadania. Można go obejrzeć na stronie: http://www.sniadaniedajemoc.pl/reportaz-z-akcji-szczegoly-sniadanie-daje-moc-partnerstwo-dla-zdrowia.dhtml?repid=379529 i oddać na niego swój głos (każdego dnia - w I etapie do końca listopada) zwiększając nasze szanse na wygraną.

Jesteśmy jedyną szkołą z terenu powiatu dzierżoniowskiego, która bierze udział w tym konkursie.

Wszystkim, którzy zechcą nam pomóc, serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także rodzicom oraz wszystkim innym osobom, które pomogły nam poznawać zasady zdrowego odżywiania się, a przy tym jeszcze miło się bawić.

W Ostroszowicach śniadanie da Ci mocW Ostroszowicach śniadanie da Ci moc