Reprezentacja gminy Dzierżoniów na obchodach 1

2012-10-23

Reprezentacja gminy Dzierżoniów na obchodach 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce

W 2012 roku przypada 15 rocznica istnienia odnowy wsi w Polsce, programu uruchomionego w województwie opolskim.

Odnowa wsi to zaplanowany i realizowany przez wiejską wspólnotę proces rozwoju opierający się na lokalnych zasobach i wykorzystujący zewnętrzne wsparcie. Proces ten czerpie energię z zaangażowania mieszkańców motywowanych odpowiedzialnością za rozwój swojej miejscowości.

Uroczyste obchody jubileuszu odnowy wsi miały miejsce w dniach 18-20 października w Prószkowie w woj. opolskim. Głównymi organizatorami imprezy byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Opolskiego. Parterami projektu byli marszałkowie województw prowadzących odnowę wsi oraz 10 gmin i miast, mających największe doświadczenie i odnoszących duże sukcesy w realizacji tego programu. Miło nam poinformować, że w gronie tych jednostek samorządowych znalazła się gmina Dzierżoniów.

W skład naszej reprezentacji weszli: wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, zastępca wójta Jolanta Zarzeka oraz liderzy z poszczególnych miejscowości: Edyta Mulka-Gonera, Monika Adamska, Grażyna Ziernik, Elżbieta Filipek, Maria Chudek, Maria Ballojanis, Bogumiła Machaj. Województwo Dolnośląskie reprezentował Włodzimierz Chlebosz - Członek Zarządu oraz Paweł Czyszczoń - Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich.

Pierwszego dnia uczestnicy brali udział w warsztatach, natomiast Jolanta Zarzeka reprezentowała gminę w spotkaniu na temat przyszłości odnowy wsi w Polsce. Drugiego dnia odbyły się wizyty studyjne w najciekawszych wsiach Opolszczyzny. Odwiedziliśmy:

• Przechód (gmina Korfantów) - wieś znaną z Międzynarodowych Mistrzostw Piłki Prądowej "Waserrball",
  • Chrzelice (gmina Biała) - miejscowość z rozpoznawaną w całej Polsce i Europie sekcją monocyklistów, skupiającą kilkudziesięciu młodych miłośników jazdy na jednym kole,
  • Winów (gmina Prószków) - wieś, w której lokalne stowarzyszenie, nawiązując do tradycji i nazwy wsi założyło winnicę, na bazie której realizuje projekt "Winowskie Winobranie".

Finałem obchodów była uroczysta gala, na której wręczono liderom z woj. opolskiego Krzyże Zasługi przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Natomiast Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta i Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński, uznany za ojca odnowy wsi w Polsce, wręczyli okolicznościowe statuetki osobom, które wniosły duży wkład w funkcjonowanie tej metody rozwojowej. Wśród wyróżnionych był Marek Chmielewski - Wójt Gminy Dzierżoniów.

Przy okazji jubileuszu odnowy wsi w Polsce dziękujemy wszystkim aktywnym mieszkańcom gminy Dzierżoniów, którzy swój czas poświęcają dla rozwoju swojej miejscowości. Jesteśmy przekonani, że wszelkie działania wpisujące się w proces odnowy wsi służą rozwojowi naszych wsi.