Kultywowanie tradycji Górali Czadeckich

2012-09-14

Kultywowanie tradycji Górali Czadeckich

W ostatnich dniach sierpnia 2012r. Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "POJANA" z Piławy Dolnej gościł u siebie rodaków z Pojany Mikuli z Rumunii. Tworzą oni zespół polonijny "MAŁA POJANA", którego kierownikiem jest Agnieszka Polaczek.

Zespoły od lat utrzymują kontakty, dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi "Bukowińskie Spotkania", odbywającemu się w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. To już kolejny raz rodacy z Bukowiny mogli odwiedzić Polskę. Wizyta pojańczyków opierała się głównie na spotkaniach w gronie rodzinnym.

30 sierpnia 2012 r. w Piławie Dolnej było barwnie, gwarno i wesoło, a to za przyczyną wydarzenia, jakie miało miejsce na sali wiejskiej. Spotkanie, któremu towarzyszyły wspólny śpiew i taniec, zaszczycili swoją obecnością członek Zarządu Województwa Dolnoślaskiego Włodzimierz Chlebosz, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz Prezes Stowarzyszenia "PIŁAWA DOLNA" Jolanta Pindera. Nie zabrakło również poruszających wspomnień i zabawnych historii, które dotyczą członków obu zespołów.

Kulminacyjnym punktem krótkiego pobytu pojańczyków było nagranie do programu "Na ludowo", emitowanego w TVP WROCŁAW pod realizacją Małgorzaty Majeran - Kokot. Wywiady z uczestnikami, zarówno z Piławy Dolnej jak i z Pojany Mikuli potwierdzają tezę o więzach mieszkańców wsi, pomimo upływu lat. Polskość na bukowinie rumuńskiej pielęgnowana jest przez zachowanie gwary, naukę języka w szkole, wykonywanie pieśni religijnych co pokonuje wszelkie bariery językowe.

Wizyta rodaków pozwoliła na głębszą refleksję i spojrzenie w przeszłość górali czadeckich. Ich tradycje, dzięki obu zespołom są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a możliwość spędzenia wspólnie kilku chwil pozwala na wpisanie w życie obyczajów przodków.

Bożena Żygadło
Kierownik Z.P.iT. Górali Czadeckich "POJANA"

Kultywowanie tradycji Górali CzadeckichKultywowanie tradycji Górali CzadeckichKultywowanie tradycji Górali CzadeckichKultywowanie tradycji Górali Czadeckich