2012-08-14

Na pamiątkę 250-tej rocznicy bitwy na Górze Rybiej

W niedzielę 12.08.2012r. Stowarzyszenie Piława Dolna zorganizowało rajd historyczny ulicami Piławy. Ta ciekawa inicjatywa miała upamiętnić wydarzenia sprzed 250 lat, kiedy to w okolicy Piławy Dolnej wojska pruskie i austriackie stoczyły jedną z największych bitew wojny siedmioletniej.

Kilkugodzinny spacer zaczął się przy szkole podstawowej w Piławie Dolnej. Przemarsz ubarwili członkowie grup rekonstrukcyjnych Alt Kreytzen ze Świdnicy oraz Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33) ze Srebrnej Góry. Na trasie spaceru znalazły się najważniejsze historyczne obiekty, ale przede wszystkim uczestnicy odwiedzili odnowiony pomnik wzniesiony na pamiątkę bitwy na Rybiej Górze. O ciekawostkach i faktach historycznych opowiadał przewodnik turystyczny Tomasz Śnieżek.

Na zakończenie wszyscy zaproszeni zostali na ognisko w parku obok pałacu przy ul. Błotnistej w Piławie Dolnej. Odbyły się tam konkursy i zabawy dla dzieci. Rajd odbył się w ramach projektu pt. "Lekcja historii z lekcją profilaktyki - Międzynarodowy Dzień Młodzieży na Górze Rybiej", dofinansowanego ze środków Gminy Dzierżoniów, w ramach konkursu na realizacje zadań publicznych przez organizacje pozarządowe.