2012-06-26

V Spotkania z kulturą i historią

W sobotę 23 czerwca 2012r. mieszkańcy Owiesna i zaproszeni goście licznie przybyli w okolice ruin zamku w Owieśnie na kolejne już V "Spotkania z kulturą i historią".

Ta jedyna i bardzo szczególna w roku noc jest traktowana przez mieszkańców, nie tylko Owiesna, szczególnie i rokrocznie jest dla nich bardzo ważnym wydarzeniem. Przygotowania do "Spotkania.." trwały długo, a wszyscy zaangażowani dołożyli wszelkich starań aby atrakcji i zabaw tego wieczoru nikomu nie zabrakło.

Na tegoroczne obchody Nocy Kupały mieszkańcy Owiesna wraz z aktorami Wolnej Kompanii Sarmackiej przygotowali spektakl teatralny pt "Jak to dawniej na wieczorach panieńskich bywało". Swój artystyczny talent zaprezentował także Dominik Kozłowski, którego minirecitale muzyki fortepianowej już na stałe wpisały się w scenariusz obchodów tej nocy w Owieśnie.

Stoiska kulinarne Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia "Razem dla wsi" kusiły regionalnymi przysmakami i były tłumnie odwiedzane przez gości. Ogromne dmuchane zamczysko rozbrzmiewało śmiechem i okrzykami radości młodszych i starszych. Dużo emocji wzbudzili zakapturzeni łucznicy uczący wszystkich chętnych trudnej sztuki posługiwania się łukiem i strzałą.

Gawiedź przybyłą na zamek bawili artyści Wolnej Kompanii Sarmackiej, którzy zaprezentowali pokaz musztry paradnej, warsztaty i pokaz tańca dawnego oraz szermierki. Zapraszali do zabaw i potyczek młodszych i starszych grodzian. Mali artyści brali udział w konkursie plastycznym, a nieco starsi uczestnicy zabawy udali się w leśne ostępy w poszukiwaniu kwiatu paproci oraz szkatuły ze skarbem Templariuszy. Wyjątkowo barwnie prezentował się w tym roku staruszek zamek. Kusił, mamił i za sprawą ferii barwnych relektorów nieco przestraszał wszystkich zebranych, wprowadzając po zapadnięciu zmroku atmosferę magii, czarów i wróżb.

Rozpalenie przez Wójta Gminy Marka Chmielewskiego ognia świętojańskiego było pierwszym zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych tylko dla tej jednej nocy. Popłynęły płonące wianki i rozpoczęła się zabawa i biesiadowanie przy ognisku.