2012-05-11

1000 e-booków w GBP w Mościsku

Już od 1 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mościsku będzie można przeczytać książkę w formie elektronicznej na ekranie komputera, laptopa, specjalnie do tego celu przeznaczonego czytnika czy telefonu komórkowego.

Biblioteki publiczne na Dolnym Śląsku wykupiły razem ponad 1000 e-booków na platformie ibuk.pl. Jest to pierwszy w Polsce wspólny zakup kilkudziesięciu bibliotek. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do większej ilości pozycji. W każdej z tych bibliotek zapisany do niej czytelnik będzie mógł swobodnie i zupełnie za darmo wybierać spośród tysiąca publikacji.

Wśród dostępnych tytułów znajdują się książki z niemal każdej dziedziny nauki i wiedzy, m.in. informatyki, nauk humanistycznych (historia, filologia polska, filologie obce, kulturoznawstwo, kultura i sztuka, religioznawstwo), nauk matematyczno-przyrodniczych (biologia, matematyka, technika, chemia, fizyka, nauki o Ziemi), nauk społecznych (pedagogika, socjologia, psychologia, komunikacja społeczna, filozofia, nauki polityczne), medycyny, prawa inauk ekonomicznych.

Ibuk.pl przekazał hasła i loginy, które umożliwią czytelnikom zapisanym do naszej Biblioteki skorzystanie z wybranej książki we własnym domu. Wystarczy, że wybiorą tytuł i otrzymają za darmo kod dostępu, który umożliwi im otwarcie każdej z tych książek na swoim komputerze.

Wśród zwolenników i przeciwników tego rodzaju aktywności czytelniczej trwa dyskusja od początku pojawienia się na rynku pierwszych e-booków. Kilkaset kilobajtów na dysku lub karcie pamięci na pewno ucieszy wszystkich, którzy wyruszając w podróż z trwogą spoglądają na coraz cięższą walizkę. Również wydawnictwa, nie musząc ponosić wysokich kosztów druku i dystrybucji, przychylnym okiem spoglądają na elektroniczne publikacje.

Na szczęście zapowiadany zmierzch druku raczej nam nie grozi w najbliższym czasie. Bezpośredni kontakt z klasyczną książką, jej zapachem, fakturą kart dla wielu osób jest nie do zastąpienia. Zapraszamy do bibliotek!