2012-03-22

I Ślężańskie Forum Kobiet

O tym jak ważną rolę na obszarach wiejskich pełnią kobiety można się było przekonać na I Ślężańskim Forum Kobiet. 20 marca do Ostroszowic przyjechało ok. 150 reprezentantek 18 organizacji, działających na terenie 7 gmin, tworzących Lokalną Grupę Działania "Ślężanie".

Koła Gospodyń Wiejskich, lokalne stowarzyszenia oraz zespoły folklorystyczne zaprezentowały swoje talenty artystyczne i kulinarne. Był występ zespołu folklorystycznego "Strzegomianki", były popisy kabaretowe Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich z Ostroszowic i kabaretu "Maciejowa" z Rogowa Sobóckiego, był wreszcie przepiękny występ chóru "CANZONA" z Olesznej w gminie Łagiewniki.

Uczestniczki przywiozły ze sobą swoje wiodące produkty kulinarne, które są wizytówką organizacji na wszelkiego rodzaju pokazach czy konkursach. Te "potrawy z duszą", specyficzne dla danej miejscowości mają szansę znaleźć się w III tomie książki kucharskiej "Smaki i smaczki kuchni ślężańskiej", o której mówiła prezes stowarzyszenia "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" Pani Elżbieta Pasławska. W swoim wystąpieniu zaprezentowała także przygotowaną dla kobiet ofertę pn. "Akademia Rozwoju".

W forum uczestniczyła liczna reprezentacja Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na czele z Panią Renatą Dyląg - kierownikiem działu przedsiębiorczości, wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki. Działalność DODR w zakresie wspierania działań kobiet na obszarach wiejskich oraz informację o produktach regionalnych i tradycyjnych przedstawiła Pani Izabela Michniewicz. Inspirujące przykłady działań kobiet na wsi przedstawił Krzysztof Szustka -moderator odnowy wsi, animator partnerstw lokalnych, natomiast o kobietach w gminie Dzierżoniów, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych mieszkanek Piławy Dolnej mówiła Jolanta Pindera - prezes stowarzyszenia "Piława Dolna".

I Ślężańskie Forum Kobiet zaszczyciły: Pani Halina Szymiec-Raczyńska - poseł na sejm RP oraz Pani Dorota Gromadzka - radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Obecni byli samorządowcy, m.in.: Henryk Kuriata - wójt gminy Jordanów Śląski, Marek Chmielewski - wójt gminy Dzierżoniów, Jadwiga Ziarnowska - sekretarz gminy Marcinowice, Andrzej Kukuła - dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury.

Organizatorom, a szczególnie Paniom ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich wspomaganych przez nauczycielki z Zespołu Szkolno-Przedszkolego Ostroszowicach - serdecznie dziękujemy!!!

Było inspirująco, miło, wesoło i... bardzo smacznie.

Prezentujemy listę potraw poszczególnych organizacji uczestniczących w forum:

1. Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna (gm. Dzierżoniów):
  2. Koło Gospodyń Wiejskich "Niezapominajki" z Włóki (gm. Dzierżoniów):
    • "Kaczka Włóczka", "Chleb swojski"
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Mościsku (gm. Dzierżoniów):
    • "Pasztet pieczony", "Chleb wiejski"
  4. Stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś" (gm. Dzierżoniów):
    • "Placki Uciechowiaki"
  5. Stowarzyszenie "Przystań Mościsko" (gm. Dzierżoniów):
    • "Rolada z kaczki z soczewicą"
  6. "Stowarzyszenie Piława Dolna" (gm. Dzierżoniów):
    • "Piławskie pierogi z soczewicą"