Reprezentacja gminy Dzierżoniów na III Kongresie Odnowy Wsi

2011-12-12

Reprezentacja gminy Dzierżoniów na III Kongresie Odnowy Wsi

Już po raz trzeci lokalni liderzy z terenów wiejskich województwa dolnośląskiego spotkali się na dorocznym Kongresie Odnowy Wsi. Tym razem kongres odbył się 10 i 11 grudnia w Mysłakowicach, pięknie położonej miejscowości w "Krainie ogrodów i pałaców".

Temat przewodni - "Nowe perspektywy rozwoju wsi" rozwijali eksperci, m.in.

• Ryszard Wilczyński wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE - prezentacja "Czym jest dobry projekt odnowy wsi"
  • Henryk Kuriata z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - "Wizerunek Wsi jako produkt na sprzedaż"
  • Henryk Dumin z Narodowego Instytutu Dziedzictwa - "Święta Bożego Narodzenia-trwałość tradycji w życiu współczesnej wsi".

Moderatorzy odnowy wsi Krzysztof Szustka i Irena Krukowska-Szopa w swoim wystąpieniu pn. "Poprzez inicjatywy lokalne do budowania oferty wsi" zaprezentowali nasz Uciechów jako wieś budującą ofertę na bazie nazwy wsi (Festiwal Humoru "Uciecha w Uciechowie", "Jesienne uciechy"). Liderzy miejscowości nagrodzonych w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska" przedstawili najlepsze przykłady odnowy wsi. Przedstawiciele Dobkowa, Sptykowa, Bystrzycy Górnej, Krosnowic, Osolina, Osetna, Henrykowa Lubańskiego i Szczepankowic oczarowali uczestników mnóstwem nowatorskich projektów, które mogą być wspaniałą inspiracją do działań na wsi.

W kongresie uczestniczyli twórcy "Odnowy Wsi Dolnośląskiej": byli Wicemarszałkowie województwa dolnośląskiego odpowiedzialni za rozwój obszarów wiejskich: Tadeusz Drab i Stanisław Longawa oraz aktualny Wicemarszałek Włodzimierz Chlebosz. Konferencję prowadził Bogusław Wijatyk - Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa UMWD, który podsumował dotychczasowe działania programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej" oraz przedstawił założenia na rok 2012.

W kongresie brało udział około 200 osób. Gminę Dzierżoniów reprezentowało 12 osób. W delegacji uczestniczyła zastępca wójta Pani Jolanta Zarzeka, moderatorki odnowy wsi i radne gminy: Edyta Mulka-Gonera i Jolanta Pindera oraz grupa lokalnych liderów: Kazimiera Łękawska, Ewa Janusz, Agata Dziedzic-Nowak, Anna Szczepaniak, Magdalena Szluga, Agnieszka Aksamit, Marcin Pięt, Mateusz Hohol oraz Tadeusz Bzowy.

Jesteśmy pewni, że udział w kongresie zaowocuje kolejnymi ciekawymi inicjatywami na terenie naszej gminy.

Reprezentacja gminy Dzierżoniów na III Kongresie Odnowy Wsi Reprezentacja gminy Dzierżoniów na III Kongresie Odnowy Wsi Reprezentacja gminy Dzierżoniów na III Kongresie Odnowy Wsi fot. Krzysztof Szustka