2011-09-30

Wycieczka do Multicentrum w Jaworze

Dnia 9 września 2011 r. 25 uczniów z klasy II i III Szkoły Podstawowej w Tuszynie w ramach projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji". uczestniczyło w zajęciach w Multicentrum w Jaworze.

Punktualnie o 11:30 wyjechaliśmy spod szkoły. Podróż przebiegła w atmosferze radości i chęci przeżycia kolejnej ciekawej przygody. Zgodnie z harmonogramem, na miejscu byliśmy o 13:00. Wycieczkę rozpoczęliśmy od oglądania zabytków Jawora. Przeszliśmy przez Park Pokoju, a następnie zwiedziliśmy Kościół Pokoju. Dowiedzieliśmy się, że ta niezwykła świątynia pod wezwaniem Ducha Świętego została zbudowana z drewna, gliny i słomy w latach 1654-1655. Zachwycił nas wystrój wnętrza, a zwłaszcza piękne malowidła na ścianach oraz bogate zdobienia ambony i ołtarza. Cieszyliśmy się, że mogliśmy zwiedzać zabytek, który w 2001 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Następnie udaliśmy się do Rynku, w centrum którego podziwialiśmy Ratusz oraz domy mieszkalne z arkadami. Nie obyło się oczywiście bez drobnych zakupów. Z myślą o najbliższych kupiliśmy pamiątki, które będą przypominały o wizycie w Jaworze.

Jednak głównym punktem programu naszej wycieczki były zajęcia w Multicentrum. Jest to interaktywne centrum nauki - miejsce, gdzie mogliśmy odkryć nowe drogi i sposoby edukacji. Jest tam 5 pracowni, w których mogliśmy zgłębiać tajniki nauki. Kiedy zostaliśmy podzieleni na grupy, rozpoczęliśmy "zabawę z nauką". Za pomocą programu komputerowego Kail Super Goo robiliśmy bardzo ciekawe zdjęcia i nakręcaliśmy filmy; tworzyliśmy różne konstrukcje z klocków K'nex i testowaliśmy ich działanie w oparciu o programy komputerowe; rozwiązywaliśmy test sprawdzający nasze umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zajęcia trwały 3 godziny z przerwą na pyszny podwieczorek zaproponowany przez organizatorów. Pod koniec pobytu stwierdziliśmy, że w przyszłości możemy zostać informatykami, bo już teraz dobrze radzimy sobie z wykorzystaniem programów komputerowych, a prezentacja multimedialna, która powstała pod koniec zajęć, zawiera wiele ciekawych, humorystycznych zdjęć oraz filmów z naszym udziałem. Okazało się również, że są wśród nas przyszli konstruktorzy maszyn, ponieważ wykonane z klocków wiatraki, napędzane za pomocą specjalnych silniczków i podłączone do komputera, działały bez zarzutu.

Zajęcia były bardzo ciekawe i , kiedy przyszła pora wyjazdu do domu, z niechęcią opuszczaliśmy Multicentrum. Mamy nadzieję, że już wkrótce wrócimy do Jawora.

Wycieczka do Multicentrum w JaworzeWycieczka do Multicentrum w JaworzeWycieczka do Multicentrum w JaworzeWycieczka do Multicentrum w JaworzeWycieczka do Multicentrum w Jaworze