Międzynarodowe obchody Święta Plonów w Gminie Dzierżoniów

2011-08-31

Międzynarodowe obchody Święta Plonów w Gminie Dzierżoniów

Słoneczna niedziela 28 sierpnia br. zgromadziła w Piławie Dolnej mieszkańców Gminy Dzierżoniów na obchodach rolniczego Święta Plonów. Ta jedyna i wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą św. w kościele p.w. NNMP.

Tuż po niej, międzynarodowy korowód dożynkowy z licznie przybyłą delegacją gości z gminy Dolni Czermna prowadzony przez starostów tegorocznych Dożynek, panią Małgorzatę Hohol i pana Kazimierza Ciastko oraz roztańczony i rozśpiewany zespół Pojana, zawitał na boisku przy ulicy Stawowej. Tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe. Starosta Dolni Czermna przekazał czeski chleb a po nim wszystkie przybyłe sołectwa przekazały na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki oraz Starosty Gminy Dolni Czermna z Czech Petera Helekala, dożynkowe chleby z tegorocznego ziarna oraz dożynkowe wieńce.

Licznie przybywający goście mieli okazję obejrzeć przebogatą wystawę polsko-czeskiego produktu lokalnego przygotowaną specjalnie na tę okazję przez obie zaprzyjaźnione gminy. Ekspozycja w namiocie wystawowym cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Można było obejrzeć m.in. produkty spożywcze, przetwory, wypieki, wiele gatunków czeskiego piwa, polskie sery, miody, przetwory owocowo-warzywne a także rękodzieło ludowe twórców polskich i czeskich.

Ważnym wydarzeniem rolniczego święta było wręczenie mieszkańcom Gminy Dzierżoniów odznaczeń "Zasłużony Dla Rolnictwa" przyznanych decyzją z dnia 10 sierpnia br. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego. W jego imieniu odznaczenia wręczył Poseł na Sejm RP Tomasz Smolarz a otrzymali je: Zbigniew Piotrowski i Grzegorz Najdek z Piławy Dolnej, Jan Piasecki z Dobrocina, Krzysztof Borowski z Bielawy, Dariusz Kubiszyn z Włók, Dariusz Bzowy z Myśliszowa oraz Antoni Kaczmarski, Stanisława Wasylów, Bolesława Budna i Józefa Petruk z Jodłownika.

Tuż po wręczeniu odznaczeń odbyła się prezentacja strojów uszytych w ramach projektu p.n. "Zakup strojów dla zespołów z terenu Gminy Dzierżoniów kultywujących tradycje społeczności lokalnej". Stroje zaprojektował Janusz Motylski, artysta - plastyk z Karpacza a uszyte zostały w Pracowni Plastyczno Krawieckiej p. Bogusławy Stalewskiej z Jeleniej Góry.

Bezpośrednio po prezentacji odbyło się Misterium Chleba. Tradycyjnie jak co roku władze Gminy i zaproszeni goście dzielili się chlebem z tegorocznego zboża z licznie przybyłymi mieszkańcami Gminy i okolic.

Biesiadę Dożynkową, wiązanką tańców krakowskich i łowickich rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca "Poloneziaki". Od tej pory scena i podest należały do sołectw i zespołów ludowych z terenu naszej gminy. Tańce i utwory muzyczne przygotowane specjalnie na rolnicze święto zaprezentowały zespoły: Pojana, Cord i Con Moto z Piławy Dolnej, Macieje i Katarzynki z Ostroszowic i Uciecho-wianki z Uciechowa oraz gości z Czech. W ich wykonaniu obejrzeliśmy brawurowo odtańczony DC DANCE.

Równocześnie z prezentacjami dorobku poszczególnych miejscowości przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie: Dorota Gromadzka - radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Bogusław Wijatyk - Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Petr Helekal - Starosta Gminy Dolni Czermna, postanowili przyznać I nagrodę sołectwu Myśliszów, II nagrodę gospodarzom Dożynek, sołectwu Piława Dolna a miejsce III sołectwu Kiełczyn. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe a wszystkie pozostałe wieńce równorzędne wyróżnienia i nagrody. Komisja Starostwa Powiatowego zdecydowała, że 4 września, podczas Dożynek Wojewódzkich w Kondratowicach, nasz powiat reprezentować będzie wieniec z Piławy Dolnej. Puchar wręczyli zwycięzcom Starosta Janusz Guzdek oraz Alicja Hromada dyr. Wydziału Edukacji i Kultury. Tradycyjnie odbyła się licytacja chlebów dożynkowych a cały uzyskany z niej dochód został przeznaczony dla młodego mieszkańca Piławy, który kilka tygodni temu uległ poważnemu wypadkowi. Miło nam poinformować, że również nasi czescy przyjaciele przekazali dar na licytację i sami aktywnie w niej uczestniczyli. Ogromną niespodziankę udziałem w licytacji sprawił wszystkim obecnym p. Stanisław Miazga. Jego wielkie serce i hojność zrobiły na nas wszystkich ogromne wrażenie.

Nieco po godzinie 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, zespołu BIG CYC. Publiczność szalała pod sceną a liderzy zespołu dali z siebie wszystko, aby fani na długo zapamiętali ten wieczór. Po zakończeniu koncertu odbył się pokaz sztucznych ogni a tuż po nim rozpoczęła się, trwająca do późnych godzin nocnych dyskoteka. Tegoroczna impreza zorganizowana została w ramach mikroprojektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.