2011-06-01

Wiwat matematyka - niech jej nikt nie unika!

Tacy, jak oni, nie zginą! Na pewno nikt ich w życiu nie oszuka. Wszystko przeliczą, skalkulują i będą szli do przodu. I młodsi, i starsi - nasze dzieci, uczniowie szkół podstawowych i Gimnazjum Gminnego.

24 maja odbyły się dwa konkursy w dobrym stylu. Współcześnie wszyscy ułatwiają sobie liczenie, jak mogą - kalkulatory, komputery, inne maszyny liczące. A głowa? A ćwiczenia umysłu? A w sklepie nie dać się łatwo oszukać? Nigdy nie wiedzieć o możliwościach, bo liczenie "pod psem"? Otóż nie! Nie w naszej gminie! Nasze dzieci są mądre! Twierdzimy, że każdy ma zdolności ?my je odkrywamy. Jednym ze sposobów są konkursy różnego typu. Matematyk Gimnazjum Gminnego, mgr Anna Bukowska, jest pomysłodawczynią "Rachmistrza szkoły" i "Młodszego Rachmistrza Gminy Dzierżoniów" - dwóch konkursów liczenia bez przyrządów pomocniczych. Można powiedzieć, że "głowa górą"! Zatem po raz kolejny odbyły się dwuetapowe zmagania młodych adeptów królowej nauk - Matematyki.

W Gimnazjum Gminnym młodzież rywalizowała po raz ósmy, kandydaci na "liczmasterów" ze szkół podstawowych po raz pierwszy. W gimnazjum zgłosiło się 36 osób. Odważni!! W dzisiejszych czasach unikania umysłowego wysiłku tylu uczniów! Przechodzili przez dwa etapy - każdy po 45 minut. 45 działań (1 minuta na każde!!). 36 należało obliczyć bez błędu, by zakwalifikować się do drugiego etapu. 22 osoby liczyły dalej. Można było uzyskać 8 punktów. Zadania były trudne, czas liczenia to również 45 minut. I tu kobiety górą - uczennice klasy III A, Aleksandra Skorupa i Klaudia Jarosz, uzyskały po 6 punktów i zdobyły tytuł "Rachmistrzów (Rachmistrzyń?) Szkoły". Męska ekipa, 2 chłopców z klasy 3a, Kamil Włodek i Wojciech Staszkowian, zostało vice Rachmistrzami Szkoły. Organizatorkami konkursu gimnazjalnego były mgr Anna Bukowska i mgr Ewa Sulmińska. Zwycięzcy otrzymali kalkulatory, ufundowane przez dyrektor Jolantę Stawarz. Tylko czy będą im potrzebne, skoro są tacy dobrzy?!

Drugim konkursem, przygotowanym przez mgr Annę Bukowską dla uczniów szkół podstawowych naszej gminy, był "Młodszy Rachmistrz Gminy Dzierżoniów". Zgłoszono 12 osób - po 3 z każdej szkoły. Jeden z matematyków nie dojechał z powodu choroby. Szczerze współczujemy, bo konkurencja była świetna! Walka była zaciekła, choć cichutka. Liczyli tak, że prawie było słychać trybiki poruszające się w głowie. Ale materiał był solidny, nikt się nie "zatarł". 2 etapy - pierwszy 45 działań w 45 minut!!! Do następnych 45 minut drugiego etapu przeszło 8 osób (80% bezbłędnych obliczeń - 36 działań). Między etapami dzieci świetnie się bawiły w matematycznej kawiarence - przy domowym cieście i napojach "łamali głowy" nad klockami Happy, logicznymi kostkami i logicznymi druciakami. I nie połamali, rozwiązywali szybko. Matematyka to naprawdę logika - ja, humanistka, kapitulowałam. 4 osoby uzyskały taką samą liczbę punktów, musiała zatem być dogrywka - następne 3 działania. Wyłoniła ona mistrzów - Młodszym Rachmistrzem Gminy Dzierżoniów został Marcin Umiński z SP z Tuszyna i dwóch vice Młodszych Rachmistrzów Gminy Dzierżoniów: Patrycję Szeligę z SP z Piławy Dolnej (nie moja rodzina, choć dumna jestem, że taka matematyczka i mamy wspólne nazwisko!) i Daniela Szachniewicza z SP z Ostroszowic. Młodzi zwycięzcy odebrali z rąk Pani Dyrektor kalkulatory, zaś wszyscy paczuszki z przyborami matematycznymi i słodycze.

Na koniec konkursu odbyła się sesja zdjęciowa oraz rozmowy na temat odczuć i przeżyć z nim związanych. Dzieci zostały przez Panią Jolantę Stawarz i Panią Annę Bukowską szczerze pochwalone za umiejętności i zachęcone do uczestnictwa w konkursach matematycznych, rozwijających umiejętności logicznego myślenia. Podziękowano i pogratulowano opiekunom dzieci i zaproszono na kolejną edycję konkursu matematycznego w przyszłym roku.

Wiwat Matematyka!

Wiwat matematyka - niech jej nikt nie unika!Wiwat matematyka - niech jej nikt nie unika!Wiwat matematyka - niech jej nikt nie unika!