2011-04-18

Z dziejów książki

Skąd powiedzenia "Książka jak cegła", czy "Połknąć książkę"? Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy V uczestnicy lekcji "Z dziejów książki (XV-XVIIIw.)" w Bibliotece Publiczno - Szkolnej w Piławie Dolnej.

Lekcje przeprowadził nauczyciel historii Janusz Głód, a uczniowie poznali tajniki ręcznego pisania ksiąg oraz elementy dzieł sztuki, jakimi były książki drukowane w XVII i XVIII wieku. Pogłębienie wiedzy to efekt pracy uczniów z autentycznymi zabytkami piśmienniczymi, z których najstarszy pochodził z renesansu (XVI w.), poprzez książkę barokową (z 1663r., 1735r., 1749r.), po rok 1776. Nauczyciel, opiekun Izby Historii Regionalnej Gimnazjum Gminnego, zadbał, aby zabytki pochodziły z naszej okolicy i dotyczyły naszego regionu - Śląska. Pomysłodawczynią cyklu lekcji z historii książki jest bibliotekarka p. Wanda Kun.

W dniu 11.04.2011r. odbyło się drugie spotkanie, którego tematem była "Polska książka w naszej okolicy z lat 1783-1930". Uczniowie klasy IV poznawali historię Małej Ojczyzny, analizując polskie druki wydane m.in. we Wrocławiu (Breslau, Wratislawia), Wambierzycach, Ziębicach. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Rostkowskiego, zapoznali się z polskim drukiem jasnogórskim - pamiątką po ks. Franciszku Kiełbasie w Piławie Dolnej z 1783r. Odkrywali przywiązanie do polskiego słowa w Nowiźnie, Mościsku, Kiełczynie, Owieśnie. Prowadzący wprowadził uczestników w umiejętność czytania polskiej czcionki gotyckiej i podstawy analizy źródła historycznego. W maju odbędzie się ostatnia lekcja cyklu poświęcona zabytkom prasy śląskiej, wydanej w języku polskim w latach 1906-1939, a zachowanej w naszej okolicy.

Z dziejów książkiZ dziejów książkiZ dziejów książki