2010-12-21

Młodzi Menedżerowie Kultury

Program Rozwoju Bibliotek to cykl praktycznych szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy, wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, wzmacnianie środowiska bibliotecznego oraz promocję bibliotek. Program jest zaplanowany na pięć lat - rozpoczął się w 2009 r. i potrwa do roku 2013.

Swoim zasięgiem obejmie ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miejscowościach - ponad 3300 bibliotek. Obecnie w pierwszej rundzie programu bierze udział 1865 bibliotek, w styczniu 2011 r. odbędzie się nabór do drugiej rundy

W dniach 5-9 listopada br. Damian Drozdowski i Natalia Powązka wzięli udział w programie "Młodzi Menedżerowie Kultury w Bibliotekach". Pod merytoryczną i życzliwą opieką pp. Justyny Bartkowiak i Moniki Adamskiej napisali projekty pt. "Pomijane talenty" oraz "STOP nudzie - pokolorujmy świat zabawa". Z radością informujemy, że obydwa uzyskały dofinansowanie. Pierwszy z nich na kwotę 2700 zł a drugi 2300 zł. Dodatkowo Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" wyraziły chęć finansowego wsparcia dla tego przedsięwzięcia. Dzięki tym deklaracjom na pewno uda nam się wzbogacić i uatrakcyjnić ofertę planowanych zajęć.

Projekty wejdą w fazę realizacji w marcu i potrwają do czerwca 2011r. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i mamy nadzieję, że biblioteka stanie się dla nich miejscem atrakcyjnym, w którym będą mogli twórczo i przyjemnie spędzić wolny czas, poznać ciekawych ludzi i nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Program Rozwoju Bibliotek, którego budżet wynosi 28 milionów dolarów, adresowany jest do placówek w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich oraz w gminach miejskich do 20 tys. mieszkańców. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates.