2010-12-14

Wigilijnie w Sobótce

W dniach 11 i 12 grudnia br. roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sobótce odbywał się "Ślężański Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego" zorganizowany przez Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania", Urząd Miasta i Gminy Sobótka oraz Powiat Wrocławski.

W ramach imprezy odbywały się prezentacje wyrobów rzemieślniczych, artystycznych, rękodzieła i produktów lokalnych połączone z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym oraz Festiwal Stołów i Tradycji Wigilijnych. Gminę Dzierżoniów, reprezentowały 4 Koła Gospodyń Wiejskich: z Mościska, Ostroszowic, Uciechowa i Piławy Dolnej oraz Zespół "Con Moto". W trakcie trwania Festiwalu przyznano certyfikaty "Ślęzański Produkt Lokalny".

W kategorii Produkt Spożywczy certyfikat otrzymali:

• Rada Sołecka wsi Owiesno za smalec tatarski,
  • Pani Maria Wrońska za rurki z kremem,

w kategorii Agroturystyka i Noclegi certyfikat otrzymały:

• Gospodarstwa Agroturystyczne: "Różane Wzgórze" i "Marianówek",

w kategorii Tradycja i Kultura:

• Związek Harcerstwa Wiejskiego za "Festiwal Ciasta",
  • Gmina Dzierżoniów za imprezy: "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich", "Zmagania Sołtysów", "Nocny Turniej Piłki Nożnej", "Piknik Rodzinny i Turniej Streetballa",
  • Rada Sołecka wsi Owiesno za "Spotkania z historią i kulturą na zamku w Owieśnie",
  • Rada Sołecka wsi Ostroszowice za "Ostroszowicki Piknik Muzyczny",
  • Stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś" i Rada Sołecka wsi Uciechów za "Festiwal Humoru -Uciecha- w Uciechowie".
  • Certyfikaty otrzymały również zespoły "CORD", "Con Moto" i "Pojana" z Piławy Dolnej oraz zespół "Macieje" z Ostroszowic.

Bezpośrednio po przyznaniu certyfikatów komisja konkursowa rozstąpiła do prac, mających na celu wyłonienie najpiękniej i najbardziej tradycyjnie zaaranżowanego stołu wigilijnego. Członkowie jury nie mieli łatwego zadania. Bogactwo potraw, barw i smaków a także interesujące sposoby prezentacji poszczególnych stołów było imponujące. Najwyżej punktowane było: tradycyjne nakrycie stołu, obrusy, naczynia, elementy aranżacji stołu, walory smakowe i estetyczne potraw, prezentacja obrzędu Wieczerzy Wigilijnej oraz wielopokoleniowy skład drużyny. Reprezentanci Gminy Dzierżoniów wrócili z czterema wyróżnieniami, mimo, że dwa prezentujące się na tegorocznym Festiwalu Koła Gospodyń Wiejskich debiutowały na tej imprezie.

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej Gminy na tej barwnej i ważnej imprezie.

Wigilijnie w SobótceWigilijnie w SobótceWigilijnie w SobótceWigilijnie w SobótceWigilijnie w SobótceWigilijnie w SobótceWigilijnie w Sobótce