Apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

2010-10-05

Apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy instytucji oświatowych!
Od kilkunastu dni media "bombardują" nas niepokojącymi informacjami dotyczącymi tzw. dopalaczy.

Tylko w jednej z gazet czytamy o piątce licealistów zatrutych tymi substancjami. Dzień wcześniej dwóch trzynastolatków zabrano na OIOM. Tego samego dnia zatruło się dwóch gimnazjalistów. Kilka dni wcześniej popełnił samobójstwo młody człowiek, który intensywnie brał dopalacze. W kieleckim szpitalu przyjęto siedmiu pacjentów po dopalaczach.

Tego typu informacje mnożą się w mediach w zastraszającym tempie. Nie możemy pozostać obojętni wobec tego problemu. Nie czekajmy aż spotka to nasze dziecko, naszego ucznia, sąsiada. Porozmawiajmy o tym z naszymi uczniami.

Apeluję do wszystkich Państwa Dyrektorów i Nauczycieli poświęćcie czas na rozmowy, pogadanki, spotkania, debaty. Zróbcie Państwo wszystko, aby uchronić Waszych uczniów, wychowanków przed sięgnięciem po dopalacze. One są równie groźne jak narkotyk! Niech nie będzie to jednorazowa akcja, lecz zaplanowane długotrwałe działania, które znajdą swoje zapisy w programach profilaktyki szkolnej i programie wychowawczym szkoły.

Proszę również organy prowadzące szkoły, fundacje, policję i inne instytucje współpracujące ze szkołami o wsparcie tych działań.

Dolnośląski Kurator Oświaty
Beata Pawłowicz