2010-09-15

Dobrocińskie grzybobranie...

Wraz z jesienią nadeszła pora grzybobrania. 11 września już kolejny raz Rada Sołecka Dobrocina zaprosiła mieszkańców wsi i okolic na imprezę w formie pikniku rodzinnego czyli na Grzybobranie.

Impreza gromadzi miłośników zbierania grzybów, ma charakter konkursowy, wybierany jest najlepszy grzybiarz za ilość zebranych grzybów oraz za największy okaz a także wybierane jest najlepsze zdjęcie grzyba (niekoniecznie jadalnego). W zawodach w zbieraniu grzybów biorą udział mieszkańcy i goście, bez względu na wiek i płeć. Wraz z jesienią nadeszła pora grzybobrania. Zanim jednak pochylimy się nad grzybem, by za chwilę znalazł się w naszym koszyku warto wiedzieć, że:

• w przyrodzie grzyby występują wszędzie. Na lądzie nawet powyżej 5000 m n.p.m., w oceanach nawet na głębokości 4,500 metrów !
  • należą do najliczniejszej grupy żywych organizmów. Szacuje się, że jest ich ok. 250-300 tys. gatunków;
  • należą do roślin cudzożywnych. Nie zawierają chlorofilu, nie potrafią zatem korzystać z dobrodziejstwa energii słonecznej, tak jak rośliny zielone;
  • w procesach życiowych wytwarzają 10 razy więcej dwutlenku węgla, niż ludność naszego globu;
  • saprofity, stanowiące najliczniejszą grupę grzybów, żyją na martwej masie roślinnej i zwierzęcej, są niezmiernie pożyteczne, bo powodują organiczny jej rozkład i użyźniają glebę;
  • mikoryza to forma współżycia grzybów z innymi roślinami z obopólną korzyścią, np. żółtego i lepkiego maślaka można znaleźć tylko pod modrzewiami, a koźlarza czerwonego pod osikami i brzozami;

Poniższe fotografie są dowodem dobrej zabawy i niewątpliwą zachętą dla wszystkich, aby w przyszłym roku odwiedzić dobrocińskie lasy i stanąć do walki w piknikowych konkursach.