2010-06-25

Jubileuszowa noc w Owieśnie

W sobotę 19 czerwca br. mieszkańcy Owiesna i zaproszeni goście licznie przybyli w okolice ruin zamku w Owieśnie na kolejne "Spotkania z kultura i historią". Tegoroczna edycja tej imprezy miała charakter szczególnie uroczysty, bowiem połączona została z obchodami jubileuszu 750-lecia lokacji Owiesna.

Mieszkańcy długo przygotowywali się do tej ważnej uroczystości. Rocznicowe obchody rozpoczęły się mszą święta w miejscowym kościele, po zakończeniu której wszyscy jej uczestnicy przeszli ulicami wsi, kierując się do ruin zamku. Czekało tu na nich wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów, Radę Sołecką i sołtysa wsi p. Joannę Pestkowską i Urząd Gminy Dzierżoniów. W atmosferze wspomnień i z ogromnym zainteresowaniem oglądano zdjęcia wsi sprzed lat, wiele miejsc, budynków i zdarzeń odeszło w zapomnienie a dzięki wystawie "Owiesno dawniej i dziś" ożyły w pamięci mieszkańców.

Specjalnie na jubileuszową uroczystość mieszkańcy Owiesna przygotowali spektakl plenerowo historyczny pt. "Rycerz w czarnym kaftanie" brawurowo i ze swadą stworzyli ciekawe kreacje aktorskie po okiem reżysera widowiska Eweliny Syndłak.

Stoiska kulinarne Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich kusiły regionalnymi przysmakami i były tłumnie odwiedzane przez gości. Kusiły stoiska loterii fantowych "Uśmiech losu" i "Eko-loteria" atrakcyjne nagrody główne (rower i weekend dla dwóch osób w gospodarstwie agroturystycznym Różane Wzgórze) rozeszły się w mgnieniu oka. Wielość przygotowanych atrakcji sprawiała, że każdy, bez względu na wiek znalazł tu coś dla siebie. Ogromne dmuchane zamczysko rozbrzmiewało śmiechem i okrzykami radości młodszych i starszych. Kula sferyczna kołysząca się na wodzie miała również wielu zwolenników i chętnych do przeżycia niecodziennych emocji.

Na scenie prezentowali się młodzi, zdolni mieszkańcy Owiesna. Prezentowany był m.in. koncert skrzypcowy w wykonaniu Urszuli Ząbek, recital fortepianowy Dominika Kozłowskiego i wdzięczne wokalne zaproszenie do Owiesna, wyśpiewane przez Alę Skaskiewicz.

Choreograficzne talenty prezentowała formacja FLEX, a tuż po niej szum sukien i stukot pantofelków zapowiedział występ zespołu tańca dawnego Chiara Stella z Wierzbnej. Zauroczona wdziękiem i gracją tańczących dziewcząt publiczność miała tego wieczora jedyną i niepowtarzalną okazję, aby pod okiem instruktora p. Agnieszki Zakrzewskiej spróbować swoich sił w nauce tańców dawnych. Chętnych nie brakowało.

W miarę zbliżającego się wieczoru Wolna Kompania Sarmacka przedstawiła zwyczaje sarmackie w spektaklu Przygody Dobrego Opaja Kociarza nagrodzone gromkimi brawami zachwyconej publiczności. Jak na Noc Kupały przystało śmiałkowie ruszyli w las na poszukiwania kwiatu paproci. Kwiat ukryty w próchnie trafił w ręce Kasi i mamy nadzieję, że spełni wszystkie jej życzenia.

Właściwą część Świętojańskiego Misterium rozpoczął imponujący występ aktorów z Teatru Ognia. Po nim, w świetle pochodni panny puszczały wianki na wodę, wróżąc sobie najbliższą "sercową" przyszłość. Wianki popłynęły a zza grobli rozpoczął się wspaniały pokaz sztucznych ogni, będący zarazem jubileuszowym prezentem dla wsi ufundowanym przez Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.

Po jego zakończeniu Wójt rozpalił ogień świętojański i zaprosił wszystkich uczestników zabawy, do wspólnego biesiadowania przy ognisku. Serwowano kiełbaski i pieczone prosięta.

Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych i na długo zapadnie w pamięć wszystkim, którzy ten szczególny wieczór spędzili w ruinach zamku w Owieśnie. Wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do tak imponującej oprawy i niczym nie zakłóconego przebiegu tej szczególnej uroczystości dziękujemy w imieniu uczestników i organizatorów