2010-06-15

"Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich"

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" w dniu 9 czerwca 2010 roku w Książnicy, po raz trzeci odbyła się impreza "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" pod patronatem Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.

W bieżącym roku szkolnym hasłem przewodnim kampanii było "Mogę więcej, bo rozum nie śpi", a założeniem, poszukiwanie sposobu na przygodę w znaczeniu ogólnym jako rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, pasji oraz poszukiwanie ścieżek własnego rozwoju.

Przed wyjściem w góry leśniczy Nadleśnictwa Miękinia, pan Krzysztof Szydłowski opowiedział uczniom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000. Natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie i wręczył wszystkim uczestnikom foldery reklamowe. Następnie gimnazjaliści z Sobótki, Łagiewnik i Dzierżoniowa przemierzyli „żółty” szlak Kiełczyn – Szczytna i zejście do Książnicy w celu zdobycia Góry Szczytnej. W wyznaczonych punktach kontrolnych rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, udzielania pierwszej pomocy i wiedzy przyrodniczo – ekologicznej. Ponadto każda drużyna musiała wykazać się inwencją twórczą, humorem i talentem muzycznym układając, piosenkę na temat walorów i atrakcyjności ziemi dzierżoniowskiej. Rywalizacja wśród uczniów była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem wszystkich gimnazjów.

Równocześnie na pięknym placu zabaw w Książnicy uczniowie klas IV – VI gminnych placówek oświatowych brali udział w różnorodnych zawodach sportowych oraz wysłuchali prelekcji pt. Więcej rozumiem bo główka pracuje

Zawody i rozgrywki sportowe zakończyły się wynikiem:

• I miejsce i certyfikat Wójta Gminy Dzierżoniowa otrzymała SP w Mościsku
  • II miejsce zdobyła SP w Tuszynie
  • III miejsce zdobyła SP w Ostroszowicach
  • IV miejsce zdobyła SP w Piławie Dolnej

Impreza zakończyła się pieczeniem kiełbasek i mimo nawałnicy, która przetoczyła się nad okolicą, na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich były podsumowaniem całorocznych działań profilaktycznych prowadzonych w gminnych placówkach oświatowych w bieżącym roku szkolnym.