2010-06-02

Wycieczka do sztolni

29 maja 2010r członkowie UKS „Olimp” w Piławie Dolnej wzięli udział w wycieczce o charakterze historyczno-turystycznym do podziemnego kompleksu Reise w Górach Sowich.

Zapoznali się z szeregiem podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Poznali niezwykłości tych obiektów, które od lat przyciągają w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Zaznajomili się z ogromem pracy, jaki włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich. Przewodnicy oprowadzając uczniów po korytarzach sztolni w Walimiu i Osówce zaznajomili ich ze sposobami drążenia podziemi, wyposażeniami hal, z oryginalnymi szalunkami z 1944 roku.

Ponadto poznali tajemnice ukrytych skarbów, życie nietoperzy, geologię Gór Sowich, podziemne minerały oraz legendy Dolnego Śląska.

Podczas wycieczki uczestnicy uświadomili sobie pogląd na temat odpowiedzialności człowieka wobec przyrody, jego miejsca w przyrodzie, poczucia jej piękna. Obserwowali zmiany zachodzące w środowisku naturalnym na tle regionu. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym ogniskiem.

Impreza zorganizowana została przez uczniowski Klub Sportowy "Olimp" w Piławie Dolnejwe współpracy z Urzędem Gminy Dzierżoniów w ramach realizacji zadania Organizacja i przeprowadzenie zajęć w zakresie wychowania i wartościowego sposobu życia.

Krzysztof Twardak