Wydarzenia kulturalne

2018-05-28

Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

Za nami XI edycja "Tajemnic Wzgórz Kiełczyńskich" - wydarzenia realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".

Impreza odbyła się w czwartek 24 maja na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy i jak co roku przebiegała dwutorowo.

Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w VII Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów, a gimnazjaliści zmierzyli się w XI Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów prowadzącym ścieżką edukacyjno-przyrodniczą po Wzgórzach Kiełczyńskich. W tym roku gościliśmy również uczniów z Czech, którzy przyjechali do nas w ramach projektu "Aktywni przyjaciele z polsko-czeskiego pogranicza" realizowanego z naszymi partnerami ze Stowarzyszenia Mikroregion Severo-Lanskrounsko.

Uczestników rajdu powitał wójt Marek Chmielewski. Ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przybliżył gimnazjalistom historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Z kolei leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski podczas wędrówki opowiedział uczniom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000.

Po przejściu trasy uczestnicy wycieczki rozwiązali test ze znajomości historii naszego regionu, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. XI Rajd Turystyczny o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Sobótce. II miejsce ex aequo zajęły z kolei reprezentacje Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca w Dzierżoniowie i druga reprezentacja SP nr 1 w Sobótce.

Równolegle na boisku w Książnicy rywalizowały ze sobą drużyny gminnych szkół podstawowych oraz szkoły podstawowej w Budzowie z filią w Grodziszczu. Po zaciętej rywalizacji I miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. II miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej, III miejsce - SP w Budzowie (filia Grodziszcze), IV - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach, a V - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie.

Uczestnicy wysłuchali również pogadanki profilaktycznej przygotowanej przez dzielnicowego asp. szt. Andrzeja Kłosa. Mundurowy rozmawiał z uczniami o szeroko pojętym bezpieczeństwie - w Internecie, w szkole, nad wodą czy podczas poruszania się po drodze.

Serdecznie dziękujemy księdzu Stanisławowi Olszowemu, leśniczemu Krzysztofowi Szydłowskiemu, policjantom: Andrzejowi Kłosowi, Waldemarowi Czajkowskiemu i Pawłowi Majchrzakowi, sędziom zawodów, opiekunom drużyn oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy.