Dobrocin po raz kolejny pobiegł "Wilczym tropem"

Wydarzenia kulturalne

2018-03-06

Dobrocin po raz kolejny pobiegł "Wilczym tropem"

147 biegaczy stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w niedzielę 4 marca w Dobrocinie. Po raz kolejny bieg zorganizowano w wielu miastach w kraju i za granicą.

Historia biegu sięga 2011 roku. 1 marca został wtedy ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu członków Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.

W Dobrocinie, podobnie jak w innych miejscowościach, dystans biegu wyniósł 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek).

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Obywatelski Ruch Patriotyczny, gmina Dzierżoniów i sołectwo Dobrocin.