Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie

Wydarzenia kulturalne

2016-06-20

Noc Świętojańska na zamku w Owieśnie

Pokazy walk rycerskich, taniec ognia i warsztaty rzemieślnicze - to tylko część atrakcji, jakie czekały na gości "Spotkań z kulturą i historią na zamku w Owieśnie" połączonych z tradycyjnymi obrzędami Nocy Świętojańskiej.

Impreza odbyła się w sobotę 18 czerwca w parku obok ruin zamku Templariuszy.

Wyjątkowy i tajemniczy klimat towarzyszył naszym gościom już od samego początku. Przybyłych na zamek bawili rycerze z drużyny wojów piastowskich "Jantar", którzy prezentowali pokazy walk rycerskich oraz zapraszali do wspólnych zabaw. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli również wziąć udział w ciekawych warsztatach rycerskich, konkursach i innych zamkowych zmaganiach. Jak co roku duża grupa dzieci uczestniczyła w tradycyjnych poszukiwaniach skarbu Templariuszy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska kulinarne Rady Sołeckiej Owiesna, Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia "Razem dla wsi". Do dyspozycji naszych gości były również dmuchane zamki i zjeżdżalnie. W niepowtarzalny klimat imprezy wpisał się także taniec ognia w wykonaniu grupy "Luminis".

Wspólne puszczanie wianków i rozpalenie ognia świętojańskiego były zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych tylko dla tej jednej, szczególnej nocy. Radosna zabawa, pieczenie kiełbasek i biesiada przy ognisku trwały do późnych godzin nocnych.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Ostroszowice. Organizatorami wydarzenia były gmina Dzierżoniów, Stowarzyszenie "Razem dla wsi", Rada Sołecka Owiesna, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna.